• 27 Şubat 2019, Çarşamba 16:21
FettahYEŞİLYAPRAK

Fettah YEŞİLYAPRAK

ADAP EDEBİN ÇOĞULUDUR

Adap edebin çoğuludur, çeşitli dereceleri vardır. Öncelikle her şeyden önce herkese karşı tatlı dilli, açık sözlü, güler yüzlü, açık kalpli olmalıdır insan.

 

Herkesle ve her kesimle görüşmek, yaptığın işlerde karşındakine zorluk çıkarmamak, işleri kolaylaştırmak, sıkıntı vermeden kaçınmak insanların ilkesi olmalıdır. “İyiliğe iyilik her kişinin marifeti, Kötülüğe iyilik er kişinin marifetidir.” Düşünün bir kişi bize kötülük edecek, bizde bu kötülüğe karşı iyilikte bulunacağız akılla bağdaşır mı bilemeyiz ama bir hayvan insanı ısırsa, bizim onu ısıramayacağımız muhakkaktır. Çünkü aynı şeyle mukabele etmek aynı seviyeye düşmektir. Bilgili, aydın, medeni, elit ve seçilmiş insanlar kavga etmezler, asla edep kurallarını ihlal etmezler. Çünkü o insanlar toplumu yönlendiren, topluma yol gösteren birer rehber konumundadırlar.

 

“Tanıdığınız ve tanımadığınız herkese selam verin” Bu söz Kâinatın Efendisi Peygamberimiz (S.A.V.)’e aittir. Çağdaş uygar ve medeni olduğunu söyleyen insan; tanıdığına tanımadığına, bildiğine bilmediğine vel-hasılı kelam herkese tebessümle iyi dileklerde bulunabiliyor mu? Eğer cevabımız evet ise o zaman ne mutlu bize. Özellikle dikkat edilmesi gereken husus, İnsanın insana tebessümü sadakadır sözünü yerine getirebilmek mutluluk, aydınlık ve selamettir.

 

Biz biliyoruz ki bir Müslüman’ın karşısındaki insana en büyük güven ifadesi güler yüzlülüğü, samimiyeti ve selamıdır. Bizler bu samimiyetle yola çıktığımızda söze başlarken de bahsettiğim gibi “adabı ve edebi bilen kendini bilir, kendini bilen insanda karşısındaki insana nasıl davranacağını bilir.” Kendini bilen insan, kendisine yapılmasını istemediği bir hareketi başkasına asla reva görmez. Çünkü iyi bir insan karşısındaki her bir bireye hal ve hareketiyle, davranışıyla, yaşayışıyla yani her türlü hal ve tavrıyla örnek olandır.

 

Sonuç itibarıyla güvenilir insan, kendisinden emin olunan insandır. Kendisinden emin olunan insanlar ise adabı bilen, hakkaniyet ölçülerine riayet eden kültürlü insanlardır. Eğer bu dünyada huzurlu, mutlu, sağlıklı bir yaşam istiyorsak herkesin hakkına, hukukuna, yaşayışına, zenginliğine, fakirliğine saygı göstermek başlıca görevlerimiz olmalıdır. Vel-hasılı kelam hiçbir ayırım yapmaksızın herkesi sevebilmektir. Buna da en güzel örnek insanları yücelt ki yücelesin sözünden geçer.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık