Bugun...
01-01-1970 03:00:00 büyüt küçült

Fettah YEŞİLYAPRAK

Şeffaf Olabilmeli İnsan

Yazacaklarım iyi insan olma gayreti içinde olanlara ağır gelebilir. Sözüm zaten onlara değil. İnsanın yaşam boyunca üzerinde gittiği çizgi çok önemlidir. İnsan kendi çizgisini kendisi yaratmalı.
İyi şeyler ve kötü şeyler de elbette ki bizler için. İnsanlar hatalar yaparlar.
İyilik yapan insanların kötü yanları, kötülük yapan insanların da iyi tarafları mutlaka vardır.
Bu nedenle insanoğlu yaşam kalitesini kendine dert etmeli. İnsan bunları dert etmeden de mutlu olabilir mi? Kim bilir belki çok daha fazla mutlu olabilirler.
Ancak bu mutluluklar nereye kadar?
Bu tarz düşünen insanlar her durumda kendilerini haklı çıkartabilirler. Onlar çıkıp 'Burada ben de haksızlık yaptım' diyemeyecek kadar bencilleşip basitleşerek yaşama tutunurlar.
Her işlerinde bir 'çamur' vardır. Ben de bazen 'çamur' yaparım. Çünkü insanoğlunun fıtratında var, sonuçta topraktan yaratılanlar elbette çamurlaşabilirler.
Ama geri dönüp bir bakabilmek lazım, neden diye kendine sorması lazım, bildiğim o ki; Az gelişmiş beyinsizlerin her şeyi bilmek gibi biz özelliği vardır. Ya da kendilerini öyle görürler.
Her konuda ahkam kesenleri yani kanı bozuk olanları nezaketen dinlemek gerekir mi? Evet ne yazık ki bazen dinlemekte yarar olduğunu düşünüyorum. Çünkü dinlemediğiniz zaman sizin onlardan bir farkınız kalmayacağına emin olmanız gerekiyor, onun için mecbur kalıyoruz dinlemeye…
Çocukluğumda pek anlam veremediğim 'kanı bozuk' teriminden ne denilmek istendiğini yaşadıkça çok daha iyi  anlıyoruz. Ahlakın insanların geninde olması gerekiyor sanırım.
Adamın kanı bozuksa bozuktur. Gen teorisyenleri de bunu doğruluyor.
Yani bu tipleri adam etmeye çalışmanın bir faydası başlarda olmadıysa, bundan sonra da olmayacaktır.
Tıbben genleriyle oynamak lazım bu tiplerin yani birkaç kendini beğenmiş beyinsizlerin. Onlara; Yaşam ahlakı, Meslek ahlakı, Ticaret ahlakı, Siyaset ahlakı, Konuşma ahlakı ve Sorumluluk ahlakı hakkında ciddi anlamda ders vermek gerekir…
Çünkü bu konular toplumun veya yaşamın vazgeçilmez değerlerini taşır ve nasıl yaşadığınıza bağlı olarak toplum içinde sizi bir yerlere getiren basamaklardır.
Ancak günümüzde ne yazık ki bazı mesleki kimlikler insanları hak etmediği yerlere taşıyabilir. İnsanlar kullandıkları o kimliklerinin hakkını vermeye çalışırsa yaptıkları şeytanlıkların aksine güzelliklerini de öğrenebilirler! Çünkü gerçek mesele öğrenmekte.
Doğrusunu aramakta!
Mesleki kimlikleriyle aslan kesilip önünü göremeyenler şunu da unutmamalıdırlar ki bir gün yalnız kaldıklarında her şeyin farkına varacaklar ancak iş işten geçmiş olacak.

Şeffaf olabilmeli insan.
Çünkü kendine yalan söyleyebilen bir insandan her türlü kötülük beklenebilir.
Farklı dünya görüşleri, farklı dini düşünceler, farklı siyasi tercihler içinde bulunanlar değil kast ettiğim. Bu görüşlerden dolayı karşı karşıya gelenler değil.
İnsan olmanın önemini hala kavrayamamış, hayvanlaşan ve üzerine çektiği kimliğin böğürmenin bir gereklilik olduğuna inanan insanlar. Yani kimliğini bir tehdit aracı olarak kullananlar, asıl işini bırakıp onunla bununla uğraşanlar, gün olur hiç ummadığınız bir yerde yani uğraştığınız insanlar öyle bir yerde karşınıza dikilir ki… Sizi öyle bir eder ki yaptıklarınıza ve yapacaklarınıza…  
Yani bozuk kanlarıyla insan olabilmenin anlamını hala kavrayamamış, dünyanın kendi etinden tırnağından var olduğuna inanan insanlardan bahsediyorum.
Bu insanlara da kızmamalı aslında.
Bunlar zaten dünyaya bozuk gelmişler, bozuk gidecekler.
Hayvanların bile terbiye edilebildiği bir dünyada, insanlar yaşadıklarından dersler çıkarıp kendisini geliştiremiyorsa, saygıyı, hoşgörüyü, eleştiriyi benimsemiyorlarsa, mutlaka kanında bir sorun vardır! Onları düzeltmek mümkün değildir.

Böylelerine ne yaparsanız yapın,  hiçbir şey bunlara fayda etmez! Fayda edecek tek çareyi onlar çok daha iyi bilirler ne olacağını…
 

Bu haber 3483 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics