Bugun...
06-06-2015 17:59:00 büyüt küçült

Fettah YEŞİLYAPRAK

“ÖZEL MÜDÜR”LERE….

Selam Gazete13 okurları;

Bu haftaki yazımda sizlere bazı kurum ve kuruluşlarda yaşanan bir takım sıkıntıları aktarmak istiyorum. Evet bazı kurum ve kuruluşlarda "ÖZEL MÜDÜR" olarak görev yapan ve yaptıkları görevin bilincinin farkına baramayan ve her yaptığının kendisinde kar kalacağını sanan üç beş sorumsuzu kaleme almak istedim. Belki bu yazımızda isim belirtmedik ama bundan sonraki süreçlerde "Özel Kalem Müdürleri mi, Özel MÜdürler mi" bilmem ama bu kurum ve kuruluşları istedikleri gibi kullanamayacaklarını ifade etmek istiyorum.  Bir yerde sorun olduğunda bu sorunun sebebinin o yerin yönetiminde olduğudur. Şimdi biraz düşünelim. Memleketimizde sorun var. Bu sorunun sebebi ben miyim yoksa sen misin! Hayır, hayır bu sorunun sebebi aslında bizi yönetenlerde saklı. Ne yazık ki bizleri yönetmeleri için de onları güle oynaya biz seçiyoruz. Hemde her türlü sorunlarını bildiğimiz halde her ne hikmetse onlardan vazgeçemiyor veya alternatfileri düşünmüyoruz. Dürüst, iş yapan, yetenekli, hak eden insanları başımıza getirirsek onlarda doğru karar alırlar ve ülkede de az sorun olur. Biz bugüne kadar hep yanlış seçimleri yaptık, bundan dolayı bir türlü halkımız mutlu olamadı. Doğru insanları seçmeliyiz, doğru kararlar vermeliyiz artık.

Başka bir örnekle konuyu biraz daha açıklayayım sizlere. Bir kurum yada Bir fabrika düşünün, hep zarar hep zarar. Böyle bir fabrikada işçiler veya personeller değiştirilmez, Yönetim yani (Baş) değiştirilir. Bir sorun varsa bu yönetilenlerde değil, orayı yönetenlerde aranmalıdır.

Çünkü bizi yönetenlerin atamış oldukları bazı “Özel Müdür”ler Gizlenmesi pek de mümkün olmayan birçok suç işledikleri halde, onun açığa çıkmasını engelleyecek tüm tedbirleri önceden alır yahut açığa çıktığında bile kendisini haklı çıkarabilecek mantıklı bahaneler bulur. Eee nede olsa adı üstünde “Özel Müdür”, elbette Bu yapıdaki insanlar kendilerini korumak ve haklı çıkarmak için her türlü şeyi önceden düşünür, yaptıkları işin deşifre olmasına sebep olabilecek her türlü etkeni profesyonelce ortadan kaldırırlar.

Toplum içinde türlü suçlar işleyip de bu suçları hiç ortaya çıkmayan veya ortaya çıktığında dahi kendince haklı sebepler göstererek kendini aklamayı başaran bu “Özel Müdür”ler, Sıradan bir insan işlediği bir suçu ört pas etmekte zorlanırken; ancak bu kurnaz özel kişiler, deşifre olsa bile öyle tedbirler ve bahaneler oluşturmuştur ki bu bahaneler onları her zaman haklı çıkarmaktadır, Tıpkı sütten çıkmış “Ak Kaşık Gibi” Örneğin herhangi bir kurumda harcamaya yetkili olan yönetici kılığındaki bu Özel Müdürler kurumun kasasından “10 bin” lira para alarak kurumun ihtiyaç duyduğu koltukları alır. Ancak aldığı koltukları sadece “5 bin” liraya almış, geriye kalan “5 bin” lirayı da kendi cebine indirmiştir. Fakat minareyi çalan bu adam kılıfını da gayet güzel bir şekilde uydurur. Bunun için, koltukları aldığı satıcı ile anlaşarak, sanki koltukları gerçekten 10 bin liraya almış gibi belgeler, faturalar düzenler. Böylece, kendisinden o “10 bin” liranın hesabı sorulduğunda, daha önceden düzenlemiş olduğu “10 bin” liralık faturaları delil olarak göstererek kendini suçsuz göstermeyi başarır.

 

Bazen de sahtekarlık yapma, insanları kandırma amacı taşıyan bu “Özel Müdür yada kişiler”, bu kandırma sürecinde her türlü tedbirlerini öyle bir alırlar ki, Örneğin çalıntı bir arabayı satmak isteyen bir dolandırıcı, satışa başlamadan önce gereken her türlü belge ve evrakın sahtesini de düzenler. Sahte bir ruhsat vb. belgelerin sahtelerini alıcıya göstererek onu kandırmayı başarır. Kurnazca yapılan bu tür hırsızlıklara, sahtekarlıklara karşı çok dikkatli olmalıyız. Özellikle büyük alışverişlerde her türlü meseleyi düşünüp araştırmak gerekir. Öyle insanlar vardır ki en büyük sahtekarlığı bile tere yağından kıl çekermiş gibi yapabilirler.

O nedenle bundan sonraki süreçlerde de bizler bu tür “Özel Müdür” lerin takipçisi olmaya ve minareye uydurmaya çalıştıkları kılıfları kendilerine giydirmeye kararlıyız.

Bu haber 5918 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics