• 27 Şubat 2019, Çarşamba 16:21

MENİSKÜS YIRTIĞI VE FİZYOTERAPİ

Tutukluk, ödem, ağrı, kilitlenme, dizden ses gelmesi – daha önce bu şikayetlerden bazılarını dizinizde hissetmiş olabilirsiniz. Eğer bir menisküs yırtığınız varsa, size ne yardımcı olabilir? Menisküs yırtığı olanlar menisküs ameliyatının bir seçenek olduğunu çoktan duymuşsunuzdur. Belki de öncesinde fizyoterapiye bir şans vermek istiyorsunuzdur. Peki hangi seçeneğin sizin için daha doğru olduğunu nasıl bilirsiniz?

Bu yazımda sizlere, menisküs yırtıklarında fizyoterapinin faydalarından bahsedeceğim.

Tabi herşeyden önce bilmemiz gereken şey: Menisküs nedir?

Menüsküs; Bacağın alt ve üst kısımları ile diz arasında; içte ve dışta olmak üzere her bir dizde ikişer tane bulunur. Dizdeki eklem hareketleri esnasında kemiklerin birbirlerine sürtünerek aşınmasını engeller. Menisküs dokusunun %74’ü sudan oluşur ve 3,5 cm uzunluğunda hilal şeklinde bir yapısı vardır. basitçe iki kemik arasında amortisör görevi gören ve dizinizi dengede tutan (stabilize eden) yapılardır.

Menisküs Yırtığı Nedir?

Diz kemiklerinin arasındaki kıkırdak dokulu menisküsün yırtılmasıdır. Yırtılan

menisküs bacak kemikleri arasında sıkışır ve sürtünmenin etkisiyle ağrıya sebep olur.

Vücudun hareket halindeyken aniden yön değiştirmesi menisküs yırtılmasına sebep

olur. Menisküs ileri yaşlarda yapısal olarak değişip bozulmaya başlamaktadır. İleri

 yaşlardaki kimselerde menisküs yırtığı sık görülen bir sorundur.

Menisküs yırtıkları, tek bir yaralanma sebebi ile oluşabileceği gibi, yaşlısından gencine tüm insanlarda zaman içerisinde oluşabilir.  Bazı zamanlarda ise, menisküs yırtıkları erken dönem artritin (eklem iltihabının) belirtisi olabilir.

 

Genç yaşlarda menisküs yırtığının olması için ciddi bir sarsıntı gerekirken ileriki

yaşlarda çömelme gibi basit bir hareket dahi menisküs yırtığının oluşmasına sebep

olabilir. İstisnai olarak doğuştan menisküslerinde şekil bozukluğu olan kişiler, çok

genç yaşlarda bile menisküs yırtılması problemini yaşayabilirler.

 

Diz problemi olan yaşlı insanların MR sonuçları incelendiğinde, %91 ihtimalle menisküs yırtığına rastlanır. Bu bilgi sizi şok etmiş olabilir. Ama daha şaşırtıcı bir bilgi öğrenmeye hazır olun!  Herhangi bir diz şikayeti olmayan yaşlı insanların MR sonuçları incelendiğinde %76 oranda menisküs yırtığına rastlayan bilimsel çalışmalar vardır. 

Bu bilgiler size ne anlatıyor bilemem ancak bana, tek başına bir menisküs yırtığının her zaman ağrı yaratmayacağını anlatıyor. Ayrıca bu bilgiler ışığında, dizinizde diğer olası problemlerin  – kuvvet kaybı, eklemlerin hareketliliği gibi – varlığı söz konusuysa, belkide hareket kabiliyetinizi geliştirdiğinizde ve kaslarını güçlendirdiğinizde şu an ki kadar ağrınız olmaz diyebilirim.

Ameliyata ihtiyacınız var mı?

Yırtılan menisküsün bir kısmının alınması (artroskopik parsiyel menisektomi) Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyanın bir çok ülkesinde en sık gerçekleştirilen ortopedik ameliyattır. Bu ameliyatın amacı  menisküs yırtığının sebep olduğu semptomları ortadan kaldırmaktır. Dahası, bu ameliyatı geçiren bir çok kişi daha iyi olduğunu bildirmiştir.

Ancak bilimsel çalışmalar, menisküs ameliyatı olan insanların ağrı ve fonksiyonlarındaki iyileşmenin, bu ameliyatı olmayıp sadece fizyoterapi gören kişilerdeki iyileşmeden farklı olmadığını göstermektedir. 

Şimdi size de fizyoterapiye önem vermek mantıklı gelmiyor mu? Çok büyük ihtimalle, fizyoterapistiniz tarafından size özel hazırlanan egzersiz programı ve yine fizyoterapistinizin değerlendirmelerinden sonra karar kıldığı uygulamalar sonucunda dizinizdeki gelişmeleri göreceksiniz. Şayet bir kaç ay içerisinde şikayetlerinizde herhangi bir değişim olmazsa, diğer seçeneğiniz hala var olacak.

Menisküs yırtığında egzersiz ne işe yarar?

Fizyoterapistiniz tarafından kaslarınızın kuvveti, eklemlerinizin hareketlilği ve var olan semptomlarınız göz önüne alınarak, size özel hazırlanan bir egzersiz programı, hareketliliğiniz, kuvvetiniz ve fonksiyonelliğiniz artırarak iyileşmenize yardımcı olur.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık