• 27 Şubat 2019, Çarşamba 16:21

Hayat her zaman seçimlerden ibarettir.

En kolayı şikayet etmek, en kolayı ise mazlum olmak. Çaresizlik öyle bir kalkan ki onun ardına saklanan kişi de kendini inandırdığı bu yalanın girdabında boğulmaya mahkum. “Elimden bir şey gelmiyorun satır aralarındaki gizli boş vermişliği ya da “güçsüzüm rahatım” iletisini görmek de kolay olmuyor çoğu zaman.

 

Yetkinin sorumluluk da getirdiğini bilir çaresizi oynayan. Sorumluluktan kaçmak için yetkilerinden de vazgeçer gücünün bir başkasının erkine devreder. Ancak bunu yaparken de mazlumu oynamayı ihmal etmez. Her seferinde sızlanır durur, bunun kendi seçimi olduğunu kendinden bile gizlemeye çalışır. Çünkü seçim yaptığını kabullendiğinde bedel de ödemeye hazır olması gerektiğinin farkındadır.  O ödediği tüm bedelleri zalimin zulmüne yüklemeyi yeğler. “Elimde olsa o zalime elbette haddini bildirirdim ama ah kader işte.” demek hem taraftar toplar, hem acıma hissi oluşturur hem de sömürmeye elverişli bir ortam oluşturur.

 

Güçsüzü oynayan güçlüyü kullanandır aslında. Güçlü olduğunu sanan da gücünü mazlumun hizmetine sunduğunun farkında değildir. Mazlumu oynayan güçsüzle oynar durur, maşa varken elini yakmaz ama her fırsatta da çaresizlik edebiyatını sürdürür.

 

Sonrası Frankestein masalına döner.  Bir gün kendi oluşturdukları zalimin zulmü kendi kontrollerinden çıktığında gerçekten mazlum olma yoluna girdiklerinde feregana başlarlar. Bir adım öncesinde gücünü devrettiklerinin her hamlesini alkışlayan onlar değilmişçesine ağlanıp sızlarlar. Güçsüz oynadıkları zamanki gözyaşlarından farklıdırlar. Gücü kaybetmenin korkusuyla yanıp tutuşuyorlardır. Ve başlarlar aynı cümleyi dönüp dönüp tekrarlamaya. Korkaklar da zalimler kadar cesur olabilirse diye.

 

Hayat her zaman seçimlerden ibarettir. Kanımca kimse mazlum değildir. Öyle olmayı seçmiş, kendi seçimiyle yetkilerini ve gücünü bir başkasına devretmişse bu aciz görünümünde bir seçimdir. Erdem ise seçim yaptığını kabul edip mazlumu oynamamak bunu neden böyle yaptığını başta kendisine sonrasında da çevresine anlatmaktır. Herkesin başı çektiği bir kervanın yürüyemeyeceği malumdur. Elbette her grup içinde, hatta toplumun en küçük yapı taşı aile içerisinde birinin lider konumunda olup sorumlulukları ve dolayısıyla yüklenmesi gerekebilir. Ancak burada liderlik politikasında izlenen yolun despotizmden ayrıldığı ince çizgiye dikkat etmek gerekir. Mazlumu oynamak zavallılık, seçimi kabul etmek fazilettir. Hayatta yaptığınız seçimlerin arkasında durun, pişman olacağınız adımları atmayın attığınızda da bedeli kabul edin. Çaresizlik diye bir şey yoktur. Doğru veya yanlış seçim daha doğrusu strateji vardır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık