• 27 Şubat 2019, Çarşamba 16:21

KARTEL FAİZ UYGULAMASI VE HUKUKİ SÜREÇ

Yakın zamanda gündemi ve medyayı bir hayli meşgul eden “kartel faiz” uygulamasının tespiti ve Rekabet Kurulu’nun bu hususta vermiş olduğu karar, bu kapsamda kredi çeken çok sayıda vatandaş için yargı yollarının kapısını araladı. Bankaların yüklü tazminatlar ödemesine sebebiyet verecek olan bu kararın iptali için bankaların Danıştay’a yapmış olduğu son başvuru ise hala neticelenmedi. Danıştay’ın karar düzeltme incelemesi hala devam ediyor. Bu sebeple vatandaşın yerel mahkemelerde açmış olduğu tazminat davalarında mahkemeler çoğunlukla karar vermemekte; Danıştay’ın vereceği kararı bekletici mesele yapmaktadır. Daha detaylı ve açık şekilde ifade edebilmek açısından öncelikle Rekabet Kurulu kararının içeriğine ve bankalar için öngördüğü yaptırımlara bakalım;

Rekabet Kurulu, aşağıda listesi verilen 12 bankanın 21.08.2007 ve 22.09.2011 tarihleri arasında kartel oluşturduğunu; yani bu bankaların birlikte hareket ederek hukuksuz bir biçimde yüksek faiz oranları üzerinden vatandaşlara kredi kullandırdığını ve bu şekilde yüz binlerce vatandaşı zarara uğrattığını tespit etmiştir. Bankalar aşağıda listelenmiştir;

1. Akbank T.A.Ş. (AKBANK),

2. Denizbank A.Ş. (DENİZBANK),

3. Finans Bank A.Ş. (FİNANSBANK),

4. HSBC Bank A.Ş. (HSBC),

5. ING Bank A.Ş.(ING),

6. Türk Ekonomi Bankası A.Ş. (TEB),

7. Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (GARANTİ), (Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş.(GÖSAŞ) ve Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık A.Ş. (GKFD) )

8. Türkiye Halk Bankası A.Ş. (HALKBANK),

9. Türkiye İş Bankası A.Ş. (İŞ BANKASI),

10. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKIFBANK),

11. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKB)

12. T.C. Ziraat Bankası A.Ş.(ZİRAAT)

Rekabet Kurulu bu 12 bankanın Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun’un (RKHK) 4’üncü maddesini ihlal etmeleri sebebi ile aleyhlerinde ayrıca toplam 1 milyar 116 milyon 957 bin 468 lira idari para cezası kesti.

Karar en çok, ilgili tarihler arasında ismi sayılan bankalardan kredi çeken vatandaşları ilgilendiriyor. Şöyle ki, 21.08.2007 ve 22.09.2011 tarihleri arasında ismi sayılan 12 bankanın herhangi birinden mevduat, kredi(konut, ihtiyaç, tüketici, taşıt) ve kredi kartı hizmeti alan tüketici bu karar ile ortaya çıkan haksız faiz farkının 3 katına kadar tazminat davası açma hakkına sahip olmuştur.

Netice itibarı ile dava açılabilmesinin iki önemli kıstası bulunmaktadır; Biri kredinin 21.08.2007 ve 22.09.2011 tarihleri arasında çekilmiş olması; öteki ise kredinin çekildiği bankanın, ismi sayılan 12 bankadan biri olmasıdır. Bu koşullar oluştuğu taktirde tüketici, çektiği kredinin türü ve miktarına göre uygulanacak 3 kata kadar tazminat hesabı ile yüklü tazminatlar alma hakkına kavuşacaktır.

21.08.2007 ile 22.09.2011 tarihleri arasında mevduat, kredi ve kartı hizmetlerinden faydalananlar, tüketiciler, tacirler ve kamu kurumları dava açma hakkına sahiptirler. Davaların zamanaşımı süresi ise 10 yıldır. Somutlaştırmak gerekirse örneğin, 21.08.2007 yılında çekilen krediler için son başvuru tarihi 21.08.2017 yılında dolmuş olacaktır. 22.09.2011 yılında çekilen kredi için ise son başvuru süresi 22.09.2021 yılı olacaktır. Bu itibarla zamanaşımı süresine dikkat edilmesi ve Danıştay incelemesi neticelenerek karar kesinleştikten sonra hakkı gaspedilen kişilerin başvuru işlemlerini geciktirmemelerinde fayda bulunmaktadır.

Son olarak, Rekabet Kurulu kararının iptaline ilişkin Danıştay’a yapılan başvurunun henüz inceleme aşamasında olduğunu ve hala neticelenmediğini belirtelim. Danıştay’ın bu konudaki incelemesini tamamladıktan sonra vereceği karar oldukça mühim olup; vatandaşın dava açma hakkını kesin bir sonuca bağlamış olacaktır. Danıştay’ın olumlu bir karar vermesi halinde artık dava açılmasının önünde hiçbir engel kalmayacaktır ve vatandaş hiçbir şüphe duymaksızın yargı yoluna başvurabilecek, 3 kata kadar tazminat alma hakkına kavuşacaktır.

Halihazırda da dava açılmasının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Zira bu zamana dek yerel mahkemelerin vermiş olduğu olumlu kararlar bulunmaktadır. Lakin yukarıda da ifade ettiğimiz gibi Danıştay’ın incelemesi hala devam etmektedir ve inceleme sonucunda olumsuz bir karar çıkma ihtimali de bulunmaktadır. Danıştay’ın inceleme sonucunda Rekabet Kurulu kararını iptal etmesi halinde açılmış bulunan davalar kaybedilecektir ve açılacak davaların da önü kapanacaktır. Dolayısı ile teyakkuzda olmakla birlikte dava açmak için Danıştay kararının sonucunu beklemekte de fayda bulunmaktadır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık