Bugun...
04-04-2018 14:41:00 büyüt küçült

Fettah YEŞİLYAPRAK

GELECEĞİMİZİN TEMİNATI GENÇLİĞİN BAŞ BELASI “UYUŞTURUCU”

İlimizde son zamanlarda 2016-2017-2018 yılları içersinde bir çok uyuşturucu operasyonu yapılarak onlarca kilo uyuşturucu madde ile birlikte bir çok kişinin yakalandığını hepimiz görmekteyiz. İl emniyet müdürlüğü tarafından Valiliğe bildirilen ve ilgili makamlardan dan da basın yoluyla kamuoyuna aktarılan haberlerden öyle sanıyorum ki haberi olmayan kimse kalmıyor.

Gençliğin en büyük tehlikesi, zihinleri uyuşturan yuvaları dağıtan, temin edilmesi için her türlü kötülüğü işletebilecek baş belası Uyuşturucuyla ilgili ne yazık ki sadece yapılan ihbarlar üzerine güvenlik güçleri bir takım operasyonlar yaparak önüne geçmeye çalışıyor. Oysa bu sorun sadece güvenlik güçlerinin sorunu değil hepimizin başlıca sorunu olduğunu unutmamak gerekir.

Kusura kalmayın çok özür dileyerek belki okuyuculara çok ağır gelecek ama söylemekten başka bir çare kalmıyor. Dini, vicdanı, imanı olan bu gençleri bu bataklığa sürükleyenleri bildikleri halde ihbar etmiyorlarsa ben o insanların dininden, vicdanından ve imanından şüphe ederim.

Gençlik günümüzde büyük bir bunalım içerisinde dini duygulardan yoksun büyüyen gençler içlerini Allah sevgisiyle dolduramayınca başka sevgilerden medet umuyorlar; ama hiçbir şey içlerindeki koca boşluğu doldurmaya yetmiyor; aksine bataklığa saplanmış bu gençler Allah dışında başka dayanak aradıkları için çırpındıkça daha da batıyorlar. Ahlaki ve ruhi bunalım içindeki günümüz gençliği sorunlarını çözmek yerine onları unutmaya, yokmuş gibi davranmaya çalışıyor. Zihinlerini uyuşturan, onları geçici bir süreliğine başka alemlere daldıran çeşitli uyuşturucular kullanma yolunu seçiyorlar.

Yapmış olduğumuz bir araştırmaya göre ilimizde en çok kullanılan uyuşturucu maddesi: “Esrar.” Çünkü bunun temin edilmesi daha kolay ve fiyatı diğer uyuşturuculara göre çok daha düşük. İl ve ilçelerimizde neredeyse her taşın altında metruk binalar, boş araziler, sahil yolu, boş konutlar ve bazı evlerin bodrum katlarında geceleri esrar partileri yapılıyor hatta kenar mahallelerde güpegündüz esrar içiliyor. Eskiden birilerinin, çocuklar filan örgüte falan cemaate katılmasın da varsın esrarkeş, hırsız olsun öyleleriyle baş etmek daha kolaydır, düşüncesinde oldukları dillendirilirdi; ama esrar içerek kendinden geçen gençler artık şehrimizin en büyük sorunu haline geldi.

Türkiye’de 2005 yılında 22 ton 2006 yılında 34 ton 2007 yılında 45 ton 2008 yılında 55 ton 2009 yılında 68 ton 2010 yılında 86 ton 2011 yılında 58 ton 2012 yılında 88 ton 2013 yılında şu ana kadar 150 tondan fazla uyuşturucu yakalanmış durumda.  Bunları söylemek belki basit gibi gelebilir ama bunun parasal karşılığını da bir kenara bırakalım bu tonlarca uyuşturucu kaç kişinin hayatını sündürüyor, kaç yuvayı dağıtıyor bunun hesabını çok iyi yapmak lazım. Son zamanlarda uyuşturucuyla mücadelede daha etkin operasyonların yapıldığı göze çarpmakta, inşallah bu mücadele tüm hızıyla devam eder.

Artık ilimizde yapılan yatırımlardan önce uyuşturucuyla mücadelenin öncelikli gündem olması gerektiği kanaatindeyim. Çünkü en büyük yatırım insanlara yapılan yatırımlardır. Bu nedenle istenirse uyuşturucuyla mücadelede çok kısa zamanda büyük başarılar elde edilir. En karanlık örgütler bile çok kısa sürede çözülebildiğine göre birkaç serserilik uyuşturucu gruplarını çözmek o kadar zor olmadığının kanaatindeyim.

Halk uyuşturucu şebekelerinin şerlerinden emin olmadığı için sesini çıkaramıyor. Oysa ki halk Emniyetin de desteğiyle bu belanın önüne geçilebilir. Bu halkın iyiliğini isteyen herkes bu melanetin ortadan kaldırılması için işbirliği içerisinde bulunmalı. Yoksa bu sadece bir belediyenin, bir partinin bir grubun ya da sadece emniyetin çözebileceği bir konu değil. Çocuklarımıza, gençlerimize, geleceğimize sahip çıkalım. Onların suç odaklarının elinden elbirliğiyle kurtaralım. Bunu için hemen şimdi işe koyulmalıyız unutmayalım yarın çok geç kalabiliriz.

 

Tatvan’da bir gazeteci arkadaşımız sosyal medya üzerinden çok güzel bir paylaşım yapmış haliyle bende okudum ve o kardeşimin belki rızasını almadan yazmış olduğu birkaç satırlık sitem dolu yazısını sizlerle paylaşmak istedim ve izin almadığım içinde kendisinden özür diliyorum.

İşte gazeteci arkadaşımızın yapmış olduğu paylaşım da bu

Merak ediyorum; ilçemizdeki uyuşturucu sorunu, Tatvan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü’nü, Tatvan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü, Tatvan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nü, Tatvan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nü, Tatvan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü’nü, Tatvan Müftülüğü’nü ve Tatvan İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Tatvan’daki sivil toplum kuruluşları ve ilçede faaliyet yürüten 80 civarında derneği ilgilendirmiyor mu?

Şayet ilgilendiriyorsa, Tatvan’da yapılan duyurulara ve gönderilen davetiyelere rağmen neden Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Madde Bağımlılığı İle Mücadele Semineri”ne bunların hiç biri katılmadı?

Yanlış anlaşılmasın, hesap sormak haddimize değil, sadece merak ediyorum..! (Hemen hemen her gün bizlere, şu uyuşturucu sorununa biraz değinin diyenler, uyuşturucu sorununun ele alındığı vakitlerde neden ortalıkta yoklar..?)

Evet belki bu arkadaşımız kimse incinmesin kırılmasın diye bu kadar nazik davranmış olabilir ama ne yazık ki ben aynı şekilde nazik davranmayı aklımdan bile geçirmiyorum. Çünkü memleketi idare eden, memleketi yöneten bunlar, bunlar bu tür programlara davetli oldukları halde katılmayacaksa bu illete bulaşan uyuşturucu mübtelası gençler mi katılacak, hangi okulun öğrencisi, hangi cami cemaatinin bir evladı, hangi STK temsilcisinin bir akrabası bu pisliğe bulaşmamış söylesinde görelim. Kusura kalmasınlar bu tür programlara katılım göstermeyenler kanaatimce onlar kadar suçlular…

Bu konu hakkında yapmış olduğu programlarla uyuşturucu ile mücadele hususunda göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı Tatvan Belediye Başkanı Sayın Fettah AKSOY’a, Başkan Yardımcıları Sayın Halis BAŞARAN’a ve Sayın Baki Menteş’e en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum.

Bu haber 2153 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics