Bugun...
24-12-2016 11:34:00 büyüt küçült

Fettah YEŞİLYAPRAK

Dillendirilmeyenleri dillendirmek?

Ülkemizde ya da kentimizde; halka hizmet sunabilmek, ya da devletin bazı vazifelerini yerine getirebilmek maksadı ile, kamunun ihtiyaçlarına binaen  özel sektörden iş talep ettiği bir çok ihaleden sonra değişik iddia ve dedikodular konuşuluyor. Ancak ispat etmesi zor olan ve araştırması ya da takibi zor olduğu ve günler sürdüğü için ortaya çıkartılamayan kılıfına oldukça iyi uydurulmuş olduğu için pek de ulu orta konuşulup dillendirilemez.

Gelin o zaman sizin dilinizin dillendiremediğini, dillendirilemeyenleri bizler bir güzel dillendirelim.

Kamu kurumlarında gerçekleşen bazı ihaleler de ne yazık ki her şey daha önceden kılıfına uydurulmuş. Hukuka uygun olsa da ihalede peşkeş çekilen işin yapımı ya da işleyişi sırasında, hakedişler onaylanırken bir takım kayırmalar yapıldığı da görünmektedir. Bu kayırma ile karşılaşacağını bilen firmanın ihalede düşük ücret yazarak ihaleyi aldığı dolayısı ile aslında ihalede bir nevi yolsuzluk yapıldığı zaman zaman kamuoyunca konuşulmaktadır.

Yine bazı ihalelerde şartname hazırlanırken adrese teslim şartname hazırlandığı da neredeyse bütün kamuoyu tarafından bilinmektedir. Örneğin; rakip firmaların üzerinde bulundurmadığı, ancak ihalenin verilmek istendiği firmada var olan bazı gereksiz özelliklerin şartnameye eklenerek rekabetin azalmasının, dolayısı ile kayırılan firmanın ihaleyi almasının kolaylaştırılabildiği de herkesçe bilinen, ancak belgesi olmadığı için ortaya çıkarmakta zorlanılan bir vakıa olarak zaman zaman karşımıza çıkmakta. Bazen de firmalar kurumlardaki konu ile ilgili sorumlu birimin başındaki yetkili ile kısa paslaşmalar yapacağını bildiği için ihalelerde düşük fiyatlar yazma imkanı bulabiliyor. Örneğin ihaleye çıkartılan işi, maliyetin çok altında fiyatla alan ve fakat sonradan ilave edilen ek hakedişler ile ihalesiz aynı işin devamı niteliğinde işleri de o kurumdan alarak zararını kapatıp kara geçenlerin de olduğu da bilinmekte. Bazı kurum ihalelerinde doğrudan temin ya da davetiye usulu ile yapılabilen hizmet alımlarında ise üç firmanın anlaşarak aralarında paslaşabildikleri de zaman zaman konuşulur, bu paslaşmalara kurumdaki yetkililer ise hem görmezden gelerek hem de davetiyeyi anlaşan firmalar dışındaki ilgili firmalara göndermeyerek katkı sağlar diye hep konuşulur, ancak belge yoksa sus!

Diye bir de başlarlar meydan okumaya…!

Yine bazı kurumlarda, ihale komisyonunda ya da ihale servisinde çalışan ya da ihalenin yapıldığı kurumda çalışan olupta konuyu takip edebilme kaabiliyeti olan bazı personellerin firmaların iş takipçisi gibi çalıştığı tahmin edilmekle birlikte pek fazla dillendirilememektedir. Özellikle, yüksek sayıda araç ya da personel alımı yapılması gereken ve araç ya da personel sayısı şartı şartnameye konulan ihalelerde taahüt edilen personel sayısının eş dost akraba ile doldurulduğu bununla birlikte yalnızca sigortasını yatırarak çalıştırmadığı halde çalışıyor gösterdiği, kişilerin maaşlarını yatırmış gibi göstererek rant elde eden firmaların varlığı öteden beri bilinmekte olup, konuya ilişkin tedbir alınması amaçlı bir yasal düzenleme malesef getirilmemektedir.

Kaldı ki yine ben çalıştım, çalışıyorum diyen birisinin sahada o firma için çalışıp çalışmadığını ispat etmekte oldukça zor görünüyor. Yine şu kadar araçla bu işi yaparım diyerek, araçları firmanın garajında hazır bekleten ve fakat işe çıkarmayarak, gerek araç yıpranması ve değer kaybı zaiyatından gerekse akaryakıt giderinden istifade ettiği için rant elde eden firmaların da varlığı tüm ilimizde'de bilinen ve konuşulan iddialar arasında. 

Gerçi bu türden kayırmaların önlenebilmesi için Kamu İhale Kurumu (KİK) ciddi denetimler getirmekte, öngörülen maliyetin altında fiyat veren firmalara aşırı düşük sorgusu istemekte, ancak bu ve benzeri tedbirlerin de yeterli olmadığı, en azından vatandaşın ve bizlerin vicdanını tatmin etmediği de özellikle ifade etmek isterim.

Tabii ki bu olanı biteni yazdığında isim ver adres göster ima etme şeklinde serzenişlerin okuyucunun daha okuduğu sırada aklından geçirdiğini tahmin edebiliyorum. Ancak isim vererek yazdığımızda da birilerinin belgen varsa konuş kardeşim diyeceğini de gayet iyi biliyorum.

 

Bizler Gazete13 Ailesi olarak sizler bu tür yolsuzlukları yaptığınız sürece, şeytanın aklına gelmeyecek yöntemler ile kılıfına uydurulmuş yolsuzluk yapanların ve rant elde edenlerin peşinde olacağımızı, Bu yazım bunun işaret fişeği niteliğindedir diyerek, Bundan böyle Gazete13 olarak, her türlü yıldırma ya da tehditlere ve ekonomik zorluklara rağmen, uzun süren araştırmalar aylar süren takipler de gerektirse bu türden iddiaların sonuna dek arkasına düşecek ve ortaya çıkarttığı gerçekleri haberleştirerek kamuoyu ile paylaşacaktır.

Bu yazım için "Tüm Bitlis Halkından, hiç değilse gönül desteğini bizden esirgememenizi saygı ile rica eder, esenlikler dilerim...”

HAFTAYA “ BAZI KURUMLARDA YAPILAN YEMEK İHALELERİNDE NELER OLUYOR YAZIMLA YİNE BİRLİKTE OLMA DİLEĞİYLE” Kalın sağlıcakla….

Bu haber 5493 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics