Bugun...
02-11-2016 11:18:00 büyüt küçült

Fettah YEŞİLYAPRAK

UMURSAMAK

Merhabalar sevgili gazete13 okurları , bu haftaki köşe yazımda sizlere vurdumduymaz ve umursama ile ilgili biraz daha farklı biraz bir konu yazmak istedim.

 

Konu dediğim gibi insan ve insan davranışı üzerine ama herhalde çok sık karşılaştığımız ya da en azından benim başıma çok gelen bir olay. Direkt konu başlığından da aslında anlaşılır ama ifade etmek de fayda var. Umursamazlık konusuna değineceğim ki biraz detaya da ineceğimi söylemek isterim çünkü bu dertten bir hayli sıkıntılıyım.

 

Şöyle sırtımı dayayıp ufaktan anlatayım bakayım, umursamamak dedim. Nedir deseler herhalde çoğunuz bir insana değer vermemek ya da aldığınız, sahip olduğunuz bir eşyayı kolayca atabilmektir, yeni neslin ifadesiyle “sallamamaktır” der. Herhalde hepimizin umursamadığı, başına bir şey de gelse dokunmayacağı nesneleri hatta hayatındaki sınırlar vardır. O noktaya kadar gelene ses etmeyiz ama sonrası bizim için artık umursayacağımız biz noktadır. Umursamaz olmak iyi midir desem peki? Bazen iyi bazen de kötüdür herhalde, olaylara ya da kişilere olan bağlılığınız sizin umursamazlık seviyenizdir. En sevdiğiniz kitaba, tişörte ya da oyuncağınıza bir şey olsa bu sizin umrunuzdadır ama yan komşunuzun çocuğunun akülü arabası bozulsa, ne kadar önemsersiniz. Bunlar aslında basit örnekler, sonuçta hayatın basit olaylarıdır. Benim burada değinmek istediğim nokta, bambaşka bir umursama, buraya kadar bunları ifade ettim ki biraz dikkatinizi toplayalım.

 

Konuya artık girecek olursam, umursama sizin çevrenize karşı olan duyarlılığınızdır, çevrenizle olan etkileşiminizdir. Ben çevremi incelediğim zaman, yolda, kafede, restaurantta, ya da aklınıza gelen herhangi bir noktada, kimseyi umursamayan onlarca insan görüyorum. Çevrelerine karşı kendilerini mümkün olduğunca kapatmış, kimse bana dokunmasın kimse benimle konuşmasın, kimsenin umrunda olmayayım diyen gözler var. Neden peki? Kim nedenini merak ediyor ya da öğrenmek istiyor. Hiç kimse, çünkü artık herkes birbirine karşı önyargılı, birbirine karşı mesafeli duruyor. Kendisine bakan birini gördüğü zaman, çekiniyor, korkuyor ve neden baktığını merak ediyor, kafasından deli sorularla saniyeler içinde yaşıyor. Bu durumu yaşamamak adına kendi dünyasına çekiliyor, iyi veya kötü herkes uzak dursun diyor, takıyor kulaklıklarını ve yoluna devam ediyor. Kendi soyut dünyasında, müziğin verdiği ezgiyle yoluna gidiyor. Umursamayan bir insan olarak hayatını idam ettirmeye devam ediyor. Şunu da diyebilirsiniz, şu anki ülke şartları o kadar kötü ki kimseye güven yok, evet haklısınız ama bu ortamı da biz umursamayarak oluşturduk. Herhangi bir anda yolda birbiri ile tartışan insanlar gördüğümüzde, uzaktan seyirci kalmayı tercih ediyoruz herhangi bir yardım mantığı yürütmeden izliyoruz. Hiçbir şey yapmıyorsan o olayı izleme bari çekil kenara da belki umurunda olan biri bir çözüm için bir şeyler yapabilir. Ama toplum olarak “Seyirci kalmak” sözü o kadar da içimize işlemiş ki, trafik kazasında can çekişen insanı da inşaatta çalışan vinci de aynı ruh haliyle izliyoruz. Herhangi bir tepki yok, bakıyor ve akıllı telefonu ile fotoğraf çekiyor. Çünkü kendi yaşamıyor, o seyirci ve vurdumduymaz. Ne zaman canımız yansa sesimiz yükselir ama canı yanan birinin yanında olmayız nedeni basit işte..…umursamıyoruz.

 

O kadar çok örnek var ki bu konuda, saatlerce sıralayabilirim…Herkes kendi dünyasında kendi hayatını yaşıyor ve bir başkasının hayatına 5 dakika bile dahil olmak istemiyor. Bu nedenle çevremize karşı sıfır duyarlılıkla yaşıyoruz, bizi ilgilendirmeyen tüm olaylara yabancı bakıyoruz ve böyle olmakta hoşumuza gidiyor. Herkesin dikkatini çekiyordur eminim ama toplu taşımaya bindiğiniz zaman, tek başına olup da kulağında kulaklık olmayan kaç kişi var acaba, hiç düşündünüz mü? Nerdeyse sıfır, neden çünkü kendi dünyamıza çekiliği kimse bize karışmasın istiyoruz, umursamıyoruz çünkü etrafı. Burada şunu da diyebilirsiniz, teknoloji bizi bu hale getirdi evet olabilir ama ben işin teknoloji kısmına burada değinmeyeceğim, o çok ayrı bir konu.

 

Bu konuyu ben ağırlıklı olarak sosyal açıdan değerlendireceğim için, çarpıcı bir örnek vermek istiyorum. Az önce toplu taşıma örneği verdim ve toplu taşımayı ülkemizde çok fazla insan kullanıyor, bunun en yoğun yaşandığı yer, Metrobüs denen taşıt. Bilenler bilir, boş bulmanın imkansız olduğu, ayakta yer bulduğun zaman da mutlu olduğun bir ara. Bu aracın yoğun olduğu iş saatleri giriş ve çıkışında, insanlar birbirine karşı o kadar sorumsuz davranıyorlar ki tarifi yok. Kendisi binsin de arkadaki ölsün umurunda değil, dönüp bakmıyor bile. Başkasının üzerine basıp geçer biner önemli olan binmesi dediğim gibi. Sıfır saygı, hiçbir şey kalmamış, bu duyguyu da yitirip insanlıktan çıkma yolunda bir adımı daha geçtik.

 

Eski günler eskide cidden kaldı, hemen her şeyiyle, duygularımızla birlikte kaldı hem de, şimdi maziye bakıp ne günler olmuş diyorum, birbirimizden uzak kaldığımız, birbirimize sıcak davranmadığımız her saniye aramız daha da açılıyor. Hep bir çıkar dünyası hep bir beklenti dünyası oldu, belki de herkesin umurunda olmanın formülü budur, insanlar ortak paydada buluşursa umursamak devreye girer ve en sevdiği insan olursunuz. Bazı insanlar böyle artık rüzgar gülünden farksızlar, rüzgar nereden eserse oraya dönüyor, artık oraya değer veriyor, kısacası orayı umursuyor. Şimdi bu kadar yazdım ve dönüp yukarı baktım da hakikaten böyle mi olduk, para neredeyse önemsiyoruz. Eğer para yoksa kulaklıklar kulağa, yoksa umursama evrenini bu kadar paraya bağlamak ne derece doğru. Elbette değil, söylediklerim veya ifade ettiklerim aslında bunun sadece bir payı. Paranın yanında birçok etken bizi bu hale getirdi. Fazla uzatmadan son sözlerimi söyleyeyim, gittikçe birbirinden uzaklaşan birbirine destek olmayan bir toplum olduk, bu durumu çözemezsek ne kadar 80 milyon da olsak aslında bir hayli yalnız bir toplum olacağız.

 

Daha fazla da uzatmadan yazıyı bitirebilirim… bu hep söylemek istediğim bir konuydu… siz siz olun bence biraz çevrenize kulak verin, hayat hakikaten o kadar da yalnız değil, göreceksiniz.

Bu haber 5843 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics