Bugun...
14-10-2016 10:33:00 büyüt küçült

Fettah YEŞİLYAPRAK

Haksızlık karşısında susmak niye?

İslam dini barış, kardeşlik dinidir. Aynı zamanda Hak Adalet ve toplum huzuruna kul hakkına önem veren inancın temeli sayan bir dindir.

Kim bir haksızlık adaletsizlik, yolsuzluk inançlara uymayan İslam’la bağdaşmayan bir husus görürse; diliyle düzeltmeye çalışsın, bu mümkün değilse kalbi ile buğz etsin. O da mümkün değilse, o ortamı terk etsin.

İnsanlarımızın kendini büyük çoğunlukla Müslüman olarak niteliyor. Müslüman inanan, inanmayan her insana Allah'ın yarattığı bir kul olarak bakıp O'na sevgi, saygı, adalet içerisinde yaklaşmalıdır.

Müslümanlar birbirlerinin inanç itibarıyla kardeşleridir. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş sayılmazsınız.”

Peki gerçekte inançlarını ön plana taşıyan ben Müslüman’ım, ben Müslüman’ım diye gözümüzün içine sokanlar, Müslümanlığın olmazsa olmazlarından sayılan hususlara uyuyorlar mı?

Günümüz Müslümanlarının halini hep birlikte görüyor ve izliyoruz.

Durum içler acısı..!

- İslam adına hareket edenler birbirlerini Allah’u Ekber nidalarıyla boğazlıyorlar. Din kardeşlerinin namuslarına, malına göz dikiyorlar. Haksız kazanç temin etmek için her türlü yolu kendilerine mübah görüyorlar.

- Siz onların haliyle hallenirseniz onların her dediğine evet der biat ederseniz onlara göre siz de Müslüman olabiliyorsunuz. Şayet haksızlıklarını, adaletsizliklerini yolsuzluklarını görüp, Dilsiz Şeytan Olmamak için karşılarına geçseniz işinizden, aşınızdan toplumdaki statünüzden al-aşağı ediliyorsunuz. Size doğru söylediğiniz, doğrunun yanında olduğunuz hak hukuk dediğiniz için teşekkür edilmesi gerekirken adeta cüzamlı muamelesine tabi tutup, yalnız bırakırlar.

Siyasi mülahaza ile başlar ayak, ayaklar baş olur. Devletin imkanları peşkeş çekilirken, haksız zenginlikler, makamlar, mevkiler dağıtılırken sıraya girenler. Kötü koku çıkmasına engel olanlar. Haksızlık yapandan ne gibi farka sahiptir. Ben yemedim demek, yiyene çanak tutan için ne anlam ifade eder?

İşte burada demek istediğimiz neden hep birileri, yaptığı her türlü fenalık ve çirkinlikten sonra kendini İslam kalkanıyla kamufle ediyor.

Neden hakkında her şeyi bildiğimiz halde hiçbir şey yapmamış gibi kabulleniyoruz bu insanları,

Neden toplum bu tür insanlara daha fazla prim veriyor işte bütün bunları anlamakta zorlanıyoruz.

 

Evet, hak birdir!

Falan parti, falan cemaat, filanca siyasetçi müdür, patronun hakkı Hak karşısında birdir.

İşimize geldiği gibi yaşamayı hak sanıp hak diye insanları yanınıza davet ederseniz, elbette cazibenize aldanıp, hırsına yenilen “Aklını hırsının emrine veren” bazıları yanınızda yer alabilir.

Güç sizdeyken, karşınızdakileri kendi hak anlayışınızda hizaya getirebilir. Biat ettirebilirsiniz.

Eğer inanıyorsanız, bu dünyada hesap gününden kurtulsanız bile öbür taraftaki hesaptan kurtulma şansınız hiç olmayacaktır.

Üç günlük dünyada kısa ömürde kula kul olup, haksızlık karşısında susmak niye?

İmanı olan vicdan muhasebesi yapmak her şartta haksızlığa karşı durabilmeli. Enayi yerine konulmaktan Allah indinde sorumlu olmaktan kurtulmalı.

Haydi hep birlikte dilsiz şeytanlarla mücadeleye, onların ipliğini pazara çıkarmaya!

Bu haber 6002 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics