• 27 Şubat 2019, Çarşamba 16:21
FettahYEŞİLYAPRAK

Fettah YEŞİLYAPRAK

TUTARSIZ İNSANLAR VE KİRLİ SİYASET

Selam sevgili gazete13 okurları; Gazetemizin bu sayısında sizler için İpini sapını koparan ve üç beş kuruş için kendi ile birlikte memleketi satanları biraz kaleme almak istedim. Evet, bu haftaki yazımızda özellikle memleketimizde yani il ve ilçelerimizde kendini bu memleketin değerleri üstünde gören renkten renge, kılıktan kılığa giren bir takım tutarsız insanları kaleme almak istedim.

Peki, bu memleket, bu tutarsız insanların yüzünden neden ve nasıl bu noktaya geldi? Diye hiç sordunuz mu kendinize..!

Bence Hayır… Sormazsınız, soramazsınız kendinize çünkü bu düzen sizler için olmazsa olmaz gibi, kurulu düzeninizi bozmak elbette işinize gelmez… Çünkü..!

 “Kafayı kullan, köşeyi dön” felsefesi... Sizlerde olduğu sürece,

“Benim memurum yada benim adamım işini bilir” mantığı... Sizlerde olduğu sürece,

“Yasaları, kanunları Bir kere delmekle bir şey olmaz” pervasızlığı... Sizlerde olduğu sürece,

“Verdimse ben verdim” yaklaşımı... Sizlerde olduğu sürece, sizler daha çoksatarsınız bu memleketi de ve bu memleketin insanlarını da…

Çünkü bütün bu tutumsuz davranışlarınızın yüzünden, memleketin bugün bu noktaya gelinmesinde önemli payınız var.

Yani kişisel çıkarlarını, toplumsal çıkarların önüne koyan üç beş kişiye, Kendi terbiyesiyle yetiştirilmiş olan bürokrasi ve bürokratları, sizlere ve sizin o kirli girişimlerinize boyun eğmedikleri için nasıl dışlandıklarını hepimiz iyi biliriz. Bazı kurum ve kuruluşlara atanan kişi yada kişilerin ne işler yaptığını, sadece bir imza atma yetkisine sahip olduğunu, onurunu, gururunu bir tarafa bırakarak bir makam yüzünden neler yapmak istediğini. Bu vesile ile

Bunlar için çalışarak, yatırım yaparak, emek vererek değil, vurgunla, talanla kolay para kazanmak akıllılık olarak kabul edildi.

Bu yöntemle türeyen zenginler, toplumda saygın kişiler olarak yer bulurken, Ne yazık ki

Namuslu insanlar görevlerinden alınıp pasifize edilerek, sindirilip ezilirken, onların yerine vurguncular ve talancılar ödüllendirildi. Buna örnek bir söz söyleyecek olursak; İsmet Paşa'nın söylediğinin tam tersine bu memlekette, “Namuslu insanlar namussuzlar kadar cesur olamadı” meydanı da kendini bilmez namussuzlara bırakmış bir durumdalar.

Kirli siyasetçi, kirli işler ve kirli bürokratlar ortaklığı, alt gelir gruplarının hakkını gasp etmeye başlayan bir takım züppeleri barındırmaya başladı. Daha düne kadar memlekette adam yerine konulmayan ve başıboş bir şekilde dolaşanlar ne yazık ki şimdi memleketimiz de onlara sorulmadan hiçbir iş yapılmıyor veya yaptırılmıyor. Evine çoluğuna çocuğuna helalinden bir lokma ekmek götürmek isteyenlerin önünde de en büyük engeli yine onlar teşkil etmektedir

Zenginler süper zengin, süper zenginler mega zengin olurken, diğer bir taraftan da “Yoksul’u ise daha yoksul olmuş durumda...

Bir taraf Batı'nın standartlarını yakalarken, diğer taraf dan da insanlarımız kendi kaderlerine boyun eğerek içinde bulundukları durumu yani yoksulluklarını kabullenmiş, önlerine çıkan bütün olumsuzluklardan yaradana sığınmış bir durumda kıt kanaat geçinmeye çalışırlar.

Bir memlekette insanlar arasında böyle farklılıklar yaratanlar veya buna sebep olanlar acaba kendi sofralarında içtikleri bir tas çorbanın, içtikleri bir bardak çayın tadını alabiliyorlar mı?

İnsanları arasında böylesine uçurumlar yaratılan bir memlekette huzur olabilir mi?

Bütün bu nedenlerden sonra siyasetçiye ve siyasete olan güvensizliğin günahını ona buna çıkarmanın mantığı kabul edilebilir mi?

Malumunuz daha önceleri büyüklerimizden hep duyardık bak bu adam işe gelmeden maaş alıyor derlerdi. Bizlerde doğrusu o işi çok merak ederdik, yani işe gitmeden maaş alan devlet memurlarını, bunlar nasıl bir yaratık diye…

Şimdiler de ise makam değişti şartlar değişti o memurların yerine işe gitmeden maaş alan şirket elemanları türedi, bu nasıl bir oluşum anlamış değilim, hadi devlet memuru işe gitmiyor derlerdi, bir sürü özelleştirmeler felan yapıldı derken şimdi ise yine aynı tas aynı hamam kirli siyasete bulaşmış kurum amirinin hiçbir fonksiyonu yok sadece kimlik amiri olarak görev yaptıkları yere siyaset aracılığı ile gelmiş ancak maaşı tıkır tıkır ödenen bankamatik şirket elemanları kimin hakkını kimin elinden alarak o işe girdiğini ve hiç olmazsa ya o ekmeği yeme, yada bırak o kimliği senin yerine bir ihtiyaç sahibi işe girsin de ailesine bir katkı sağlasın.

Ama nerde o nezaket, ne zaman anlarsınız haksız yere birçok insanın bedduasını peşinize aldığınızı, siz ve sizin gibi siyasetçiler olduğu sürece sorun olmaya devam edeceksiniz. Memleketi yönetmeye talip olanlar, bundan sonra talip olmayı düşünenler, bunları görüp akıllarını başlarına toplamak zorunda olduklarını asla unutmamalıdırlar.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık