Bugun...
03-01-2018 00:19:00 büyüt küçült

Başak AYYILDIZ (FİZYOTERAPİST)

FİBROMİYALJİ NEDİR

Aynı zamanda kronik yorgunluk sendromu ve hayalet hastalık olarak tabir edilen fibromiyalji kendisini aşırı yorgunluk, halsizlik, kas gruplarında ağrılar vücudun herhangi bir noktasında aşırı hassasiyet ve uykusuzluk belli eder.

Ancak vücudumuzun hemen hemen birçok hastalığa aynı tepki vermesi nedeniyle farklı ve basit rahatsızlıklarla karıştırılabilen fibromiyalji doğru teşhis ve gerekli tedavi yöntemleri uygulanmadığında yaşam kalitesini son derece olumsuz yönde etkileyecek bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer fibromiyalji belirtileri ile birlikte sık sık kulak çınlaması ile karşılaşıyorsanız, nefes alırken zorlanıyorsanız ve sabahları zor uyanıyorsanız fibromiyalji rahatsızlığı olasılığına karşı mutlaka bir uzmana danışmanızı ve gerekli tetkikleri yapmanızı tavsiye ediyorum. En belirgin özelliklerinin dışında oldukça fazla sayıda bulguya rastlanılan rahatsızlığın diğer belirtilerini saymak gerekirse;

* Özellikle el ve ayaklarda uyuşmalar

* Çarpıntı

* Karıncalanma hissi

* Hafıza sorunları

* Basit egzersizlerde bile yorgunluk hissi

* Eklemlerde hipermobilite (eklemlerde aşırı gevşeme)

* Uyku kalitesinin bozulması

* Kabızlık

* Vücudun değişik bölgelerinde ödem

* Konsantrasyon bozuklukları

* Depresyon

* Sürekli yorgunluk hissi

* İshal

* Düşük yoğunluklu bir ağrıyı yüksek potansiyelli hissetmek

* Anksiyete

Gibi oldukça fazla sayıda semptomları bulunan fibromiyalji teşhis konulmasının ardından hızlı bir şekilde tedaviye başlanmasını gerektiriyor.

 

Çocukluk Çağı Duygusal/ Fiziki Travmalar Fibromiyalji Nedeni Olabiliyor

 

Evet, yanlış okumadınız psikolojik sistemde oldukça yakından ilgili olan fibromiyalji çocukluk çağında duygusal veya fiziki travmalar geçiren kişilerde oldukça sık rastlanmaktadır. Konuyla ilgili araştırma yapan bilim adamlarının Fibromiyalji hastaları üzerinde gerçekleştirdikleri inceleme sonuçlarında çocukluk döneminde travma geçiren kişilerin yetişkinlik çağında bu rahatsızlığa yakalanmış olmaları tesadüfi bir bulgu değildir. Dolayısıyla çocukluk döneminde ortaya çıkan anomalilerin ebeveynler tarafından dikkatli gözlenmesi ve eğer hastalık anne ya da babada bulunuyorsa çocuklara yönelik davranış şeklini iyi belirlemeleri gerekiyor.

 

Genetik Yatkınlık Fibromiyalji Hastalık Riskini Büyük Oranda Etkiliyor

 

Fibromiyalji rahatsızlığını sadece psikolojik rahatsızlıkların yansıması olarak görmek yanlış olur. Bu bağlamda fibromiyalji nedir? Sorusunun gayet dikkatli bir şekilde irdelenmesi ve hastalığa neden olan her bir etkenin ayrı ayrı değerlendirilmesi akıllıca bir davranış olacaktır. Aynı zamanda genetik taşıyıcılığın yani anne veya babadan soya çekimle taşınan bir fibromiyalji hastalığının yüksek risk faktörü olduğunu belirtmekte fayda bulunuyor. Üstelik bu oran oldukça büyük bir potansiyel taşıyor. Ailesinde özellikle 1. Derecede akrabalık bağı bulunan anne ve babasında bu rahatsızlık bulunuyorsa o kişi hastalığın bulunmadığı diğer bir kişiye göre 8 kat daha fazla hastalığa yakalanma riskini bünyesinde barındırıyor demektir. Fakat genetik faktörle sınırlı kalmayan fibromiyalji zaman içerisinde MÜKEMMELLİYETÇİ kişiliklerde ortaya çıkması ile bilinen bir hastalık. Enteresan bir yapısı bulunan bu hastalığın işine bağlı, hatta aşırı bir şekilde işinde başarılı olmaya gayret eden gece gündüz işi ile meşgul olan ve ailesinde fibromiyalji olmayan insanlarda da ortaya çıkması hastalığı üç bilinmeyenli denkleme dönüştürüyor.

 

Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir

 

Yukarıda kısmen tariflendirmeye çalıştığım karmaşık bir yapıya sahip fibromiyalji nasıl tedavi edilir? Sorularının sürekli gündemde kalmasına neden oluyor. Çünkü bu kadar farklı nedene dayanarak ortaya çıkan bir hastalığın tedavi şeklinin doğal olarak sadece bir tek tedavi şeklinin olması düşünülemez. 20-50 yaş arası kadınlarda daha fazla görülen bu rahatsızlık eğitim seviyesi yüksek ve ekonomik olarak rahat bir yaşam süren insanlarda da görülmesi bu hastalığın direkt olarak bir nedene bağlanması adeta imkânsız hale geliyor. Fakat hangi sebeple ortaya çıkarsa çıksın öncelik hastalığın bir an önce tedaviye başlanması olmalıdır. Hastalığın merkezi sinir sistemi ve insan psikolojisi ile yakından irtibatlı olduğu bulgular ve hastaların öyküleri ile örtüştüğünden bu hastalıkta başta fizik tedavi olmak üzere multidisipliner yaklaşım çerçevesinde oldukça fazla enstürmanın tedaviye dahil olduğu bir metodolojik yol izlenmesi gerekir. Bu metotlardan bazılarını şöyle sıralamak mümkündür.

* Biyopsikososyal yaklaşım

* Manuel terapi

* Fizyoterapi

Bu haber 563 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics