• 27 Şubat 2019, Çarşamba 16:21

İDRAR KAÇIRMAK NORMAL DEĞİLDİR

Günümüzde yaş ortalamasının artması ile birlikte idrar kaçırma problemleri de artmaya başladı. Ancak bir çoğumuz idrar kaçırmanın bir problem olduğunun bile farkında değiliz ve normal bir durum gibi görüp hiç üstünde durmuyoruz. Peki gerçekten idrar kaçırmak normal mi yoksa bir problemin mi göstergesi?

Üriner inkontinans yani idrar kaçırma, Uluslararası Kontinans Derneği tarafından; sosyal ve hijyenik sorunlara yol açan ve hastanın hayat kalitesini etkileyen, istemsiz idrar kaçırma olarak tanımlanmaktadır. Ve aslında sanılanın aksine çok yaygın görülmeye başlayan bir problemdir. Yaklaşık olarak Dünya genelinde %13.9 erkeklerde, %51.1 kadınlarda görülmektedir. Bu oranlar hiç de küçümsenecek türden değildir.

İdrar kaçırma çok masum görünse de aslında çok da masum olabilecek bir problem değil ne yazık ki. Mesela; bir seyahate çıkmayı planlayan bir kişinin ulaşım aracı seçmesindeki tercihlerini etkileyip otobüs yerine tren(tuvalete ulaşım kolaylığından dolayı) seçmesine neden olabiliyor, gideceği yerlere tuvalete yakınlığına göre seçmesine neden olabiliyor ve hatta tüm bu problemlerden dolayı dışarı çıkmamayı tercih edebiliyor ve sosyal hayatını sınırlandırıyor. Bunlar fiziksel ve psikolojik sorunlara neden oluyor, iş gücünü azaltıyor, ekonomik olarak da ek bir maliyete neden oluyor. Tüm bu nedenler de kişinin yaşam kalitesini ciddi oranlarda olumsuz etkiliyor.

NEDEN İDRAR KAÇIRIYORUM?

Aslında tek bir neden söylememiz mümkün değil. Mesanede oluşan enfeksiyonlar, mesane taşları gibi hastalıklar ve doğum şekli, doğum sayısı, ilerleyen yaş ve fazla kilo gibi nedenlerle idrarı tutmamızı sağlayan kaslardaki problemler nedeniyle idrar kaçırma problemiyle karşılaşıyoruz. Hatta bunlar dışında bazı nörolojik hastalıkları da ekleyebiliriz.

Beynimizde Pons adı verilen bölgede işeme merkezimiz bulunmakta. Normalde mesanemizdeki doluluk durumuna bağlı bu bölgeye sinyaller gitmekte. Ve uygun koşulların varlığında işeme gerçekleşmekte. Ancak bazı hastalıklarda bu iletim yollarındaki bozukluktan kaynaklı normal işeme gerçekleşememekte veya iletimin normal olduğu diğer durumlarda idrarı tutmamızı sağlayan kaslardaki kontrol bozukluğundan kaynaklı idrar tutmada problemler yaşamaktayız. İdrar kaçırmanın en sık nedeni anlattığımız 2. Nedenden kaynaklı olmakta. İdrar kontrolümüzü sağlayan kaslarımızdaki zayıflık idrar kaçırmayla sonuçlanmakta

BU KASLAR NELER?

İşeme sırasında işemeyi durdurmak için kastığınız kaslardır(sadece o kasları hissetmek için kullanın, tedavi amacıyla işeme sırasında işemeyi durdurmaya çalışmayın.), pelvik taban kasları olarak adlandırılır. Bu kaslar idrarı mesanede tutacak kadar yeterli kuvvete sahip olamadığında idrar kaçırma problemiyle karşılaşmaktayız. Sadece bu kaslardaki zayıflık değil ayrıca mesane duvarındaki kastaki problemde yine idrar kaçırmayla sonuçlanabilmekte.

DİKKAT!

Eğer,

  • Gülme sırasında idrar kaçırıyorsanız
  • Öksürme, hapşırma, ıkınma sırasında idrar kaçırıyorsanız
  • Ani sıkışma hissi ile gelen idrar kaçırma probleminiz varsa
  • Egzersiz sırasında idrar kaçırıyorsanız
  • İdrara çıktıktan sonra mesanenin boş olmadığını hissediyorsanız

Mutlaka bu alanda çalışan hekim ve fizyoterapistlere danışınız.

İDRAR KAÇIRMANIN TEDAVİSİ VARDIR

İdrar kaçırmanın nedeninin tespit etmek için detaylı bir değerlendirme çok önemlidir. Nedeni başlarda da söylediğim gibi mesane de oluşan enfeksiyon gibi hastalıklardan da kaynaklı olabilir. Böyle bir durumun varlığı hekim tarafından tespit edilip tıbbi yönden tedavi edilirse sorun ortadan kalkacaktır. Ancak nedeni pelvik taban kaslarındaki ve mesane duvarındaki kastaki problemden kaynaklı ise mesane eğitimi ve kasları güçlendirmeye yönelik egzersiz programı gerekli olacaktır. Bunun için de doğru değerlendirme doğru tedavi seçimini belirleyecektir.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık