Bugun...
04-08-2018 10:58:00 büyüt küçült
Vangölü’ne Gönül Ver

Vangölü’ne Gönül Ver

Vangölü Aktivistleri Derneğinin kurucularından Maşallah Özel yaptıkları çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Üyelerden iki kişinin zorunlu, beş kişinin ise gönüllü olduğu bir arkadaş grubuyla Vangölü Aktivistleri Derneğini kurduk. Derneği kurarken bu kadar geniş bir kitleye ulaşacağımızın bilincinde değildik, şuan binlerce katılımcısı ve takipçisi olan dernek konuma geldik. İfade etmeliyim ki gelmiş olduğumuz nokta mükemmel bir nokta. Bununla ilgili çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Amacımızın bilinçli insanları bulmak ve gönül verenleri bir araya getirmek, bununla ilgili çalışmaları sürdürmek. Bu işin temelinde yeni bir neslin inşası için çalışmak. Dernek üyelerimizle bir araya gelerek ilkokul çağında ki çocuklarımıza eğitim seminerleri verip onları bu yola kanalize etme alanında da çalışmalarımızı sürdürmek. Atalarımızın da dediği gibi ağaç yaşken eğilir sözüyle yola çıkıyoruz ve bu konuda başarılı olduğumuza da inanıyorum dedi.

En büyük hedefimiz vangölünü korumak

Sözlerine şu şekilde devam eden Özel; “Vangölü için gösterdiğimiz hassasiyetin aynısını Nemrut Krater Gölü içinde gösteriyoruz ama gözden uzak olduğu için ikinci plana atılmış gibi oluyor. Ama tabi ki bizim gönlümüzde Vangölü’nün yeri neyse Nemrut, Hazar, Çıldır Gölü’nün yeri de odur. Öncelikle belirmeliyim ki Vangölü’nün herhangi bir bölgesinin kirlenmesi durumunda birebir gördüğümüz ve haberdar olduğumuz bütün sorunlara aynı anda müdahale edip dile getiriyoruz, sosyal medya’da paylaşıyoruz, yerel gazetelerde bunu basın yoluyla halkımız ve yetkililere duyuruyoruz. Bunun çözümü için elimizden geleni yapıyoruz ama bu aşamada yetkililer gerekli hassasiyeti göstermiyorlar bu konuda ki en büyük sıkıntımız bu. Sosyal medya’da takipçi sayımız 25 bine ulaştı. Faaliyet yaptığımız zaman işi organize eden ekibimiz samimiyeti ortaya koyarak çalışmalarını sürdürüyor. Halkımız bu çalışmalarla ilgili bizlerden bir hareket bekliyor, hareket mekanizması oluştuğu zaman da dışarıdan büyük ölçüde destek alıyoruz. Bizim en büyük hedeflerimizden biri de Vangölü’nü koruma kanunu oldu. Bunun için, süphan dağına profesyonel dağcılarla tırmanışlar gerçekleştirdik, Vangölü’nün etrafını dolaştık. Şimdi de 4 ile 8 Ağustos tarihleri arasında bu çalışmalarımızı biraz daha resmileştirmek ve profesyonelleştirmek adı altında isimlendirerek yeniden hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Birinci Van Denizini pedallıyoruz projesi kapsamında halkımızın desteğini ve katılımlarını bekliyoruz. Bu da Van gölünü koruma kanununa ve Vangölü’nün kirliliğine dikkat çekmek amaçlı yapılan bir etkinlik olacağını ifade etti.”

Vangölü’nü kirlenmesindeki en büyük etken başta Van merkez olmak üzere Erciş ve Tatvan, kanalizasyon ve atık sularının halen Vangölü’ne akıtılması tam anlamıyla işlevsel hale getirilmediği için alt iki sokak arasındaki kot; iki nokta arasındaki yükseklik farkı bahane edilerek kanalizasyon suları göle akıtılıyor. Bununla ilgili katı atık projelerinin tam anlamıyla devreye girmemesi, depolanmaması suların olduğu gibi direk göl’e akıtılması ve bununla ilgili ne yazık ki yetkililerin üstüne düşeni yapmaması samimi olmadıklarını bir göstergesidir. İcraatla yetersiz kaldıkları gibi daha çok medya önünde göle ve bölgenin güzelliklerine sahip çıkıyorlar açıklamasında bulundu.

Son olarak sözlerine şu şekilde devam eden Aktivist Özel; “ geçen ay Bitlis bölgesindeki sivil toplum kuruluşları ile oluşturduğumuz platform da Vangölü ve çevresi için ne tür çalışmalar yapabileceğimizi konuştuk. Daha önce bu platformu Vanda da oluşturduk, 470 STK arasında en başarılı STK ödülüne layık görüldük. Bununla ilgili yol çalışmalarını belli bir aşamaya getirdik ilerleyen zamanlarda da bu çalışmalarımız detaylı bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız. Derneğin kuruluşundan bu yana dördüncü yılımıza girdik. Vangölü Aktivistleri Derneğini kurduğumuz gün tüm dünyada kıyıların eş zamanlı temizlendiği bir gün kutlandı, aktivistler olarak bizlerde Vangölü’nde böyle bir etkinlik başlatma kararı aldık. Vangölü’nü beş ayrı noktada eş zamanlı Dünya Kıyı Günü’ne denk  getirecek şekilde temizliğini yaptırdık. Bütün Ülkelerde çıkan Dünya kıyı günü kataloğu’na Vangölü’nün adını yazdırdık. Dedi.


Kaynak: Gazete13
Editör: Emel Özel, Betül Güneş Bozan, Süphiye Oruç, Rengin Güven, Aziz kalaç
Bu haber 3081 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics