Bugun...
24-07-2018 16:17:00 büyüt küçült
Tatvan’da Kaptanlık Tarih mi Oluyor

Tatvan’da Kaptanlık Tarih mi Oluyor

Tatvan Vangölü Feribot Müdürlüğü bünyesinde inşa edilen 50 vagon kapasiteli Feribotlardan ikincisi de deneme seferine başladı.

Tatvan Liman İş Sendikası Tatvan Bölge Baş Temsilciliği İş yeri Baş Temsilcisi Nazım Açar Yeni yapılan feribotlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Tatvan Feribot işletme müdürlüğü tersanesinde inşa edilen Türkiye’nin en büyük feribotlarından İdris-i Bitlis’i Feribotu’nun da bitirilerek TCDD komisyon heyeti ile birlikte Vangölü’nde deneme seferine başladığını söyledi.

 

İş yeri Baş Temsilcisi Nazım Açar Tatvan TCDD Vangölü Feribot Müdürlüğü bünyesinde bulunan tersanede inşa edilen 2 adet feribotların 323,5 milyon TL’ye mal olduğunu, gemilerin ilk yapım aşamasından bitene kadar İstanbul liman başkanlığının siciline kayıtlı olduğu için gemilere Tatvan’da inşa edilmesine rağmen İstanbul arması vurulmuştur. Bunun gerekçesi de feribotların ihale aşamasında hazırlanan teknik şartname hükümlerine bağlı olduğundan kaynaklanmaktadır. Aslında öyle olmaması gerekiyor bu gemiler Tatvan’da yapıldı ve altına Tatvan yazılması gerekiyordu.  Çünkü Tatvan’da Liman başkanlığı bulunmaktadır. Ancak ilk hazırlanan yapılan gemilerin sicil ve tescil kaydının şartnamede olduğu gibi mecburen ana liman konumunda görünen İstanbul’un adı verilmiştir. Mevcut 4 eski feribotumuzun altında da Tatvan yazıyor. Onlarda Tatvan da üretildi, Bu feribotlarında sicil ve tescil kayıtları İstanbul’da görünüyordu ona rağmen eski feribotların arması Tatvan olarak belirtilmiştir. Şimdi biz bunda yani Tatvan yazılmaması Tatvan’ı bir nevi yok sayma  gibi  düşünüyoruz.  doğru olan yapılması gerekende bu feribotların mevcut feribotlar gibi unvanlarının altına Tatvan yazılması gerekiyor.

Mevcut Kaptanlar neden yeni yapılan feribotlara verilmedi

Liman Sendikası İş yeri Baş Temsilcisi Nazım Açar yeni yapılan söz konusu iki adet feribotlara mevcut kaptanların verilmemesi konusunda şu açıklamalarda bulundu.

“ Ben ve benim gibi yaklaşık 30 yıldır bu kurumda kaptanlık, baş makinistlik, ikinci kaptanlık ve ikinci makinistlik yapan yaklaşık 50 arkadaşımız bulunmaktadır. Söz konusu arkadaşlarımızın hepsinin kaptanlık ve makinistlik ehliyetleri bulunmaktadır. Yıllardır Vangölü’nde yüzen mevcut gemilerde hizmet vermektedirler. Ancak yeni inşa edilen feribotlara ehliyetlerimizin yeterli olmadığı gerekçesiyle hiçbir arkadaşımıza bu feribotlarda görev verilmedi. Mevcut alt tabakalarda çalışan yaklaşık yine 50 arkadaşımızın da ehliyetlerinin bulunduğunu buna rağmen toplamda 100 kişi bu görevden muaf edilmiştir. 

Bizim yetkililerden talebimiz Vangölü liman yönetmenliğine bir muafiyet uygulanmasıdır. Bunun örnekleri de mevcut olup örneğin İzmir Üçkuyular-Bostanlı arasında çalışan ferilerde eskiden uzak yol kaptan ve uzak yol baş makinistliği şartları aranırken şu an sınırlı kaptan ve sınırlı baş makinist ehliyeti yeterli görülerek bir Bakan oluru ile bu sorun çözülmüştür. Ayrıca eski feribotlar ilk çıktığı zamanlar da da uzak yol yeterliliği aranıyordu. Uzak yol kaptanları birkaç yıl çalıştıktan sonra bir bir burayı terk ettiler. Bu sorunlardan dolayı Vangölü’nde kıyı kaptanlığı yeterliliği olanlara gemi kaptanlığı unvanı verildi. O günden bu güne kadar bu gemiler bu şekilde sefere çıktılar. Halen bu görevler devam etmektedir. Şimdi söz konusu sorunun çözümü için burada yaklaşık yüze yakın gemi adamının etkilendiğini ve bunların hiçbir şekilde yükselemeyeceğini ve bundan sonra Tatvan’da kaptanlık ve makinistlik olayının bittiği anlamına gelmektedir.

İş yeri Baş Temsilcisi Açar, sözlerine şöyle devam etti, burada yeni gemilerimizde görev alan hiçbir arkadaşımızla bizim bir sorunumuz yok ancak biz burada söz konusu mevcut arkadaşlarımızın haklarının iadesi ve mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasını ve görevlerinin iadeleri için mücadele ediyoruz. Bu konu ile alakalı olarak 24 Haziran öncesi iş yerimizde bizleri ziyarete gelen AK Parti Bitlis Milletvekili Sayın Vahit Kiler’e konuyu izah ettik ve kendilerinin de bu konuyu takip edeceklerini burada yaşanan mağduriyetlerin çözümü için üzerine düşecek görevi yerine getireceğini söyledi. Sayın kiler gemiler burada yapılıyorsa burada mevcut kaptanlarımız ve makinistlerimiz varsa burada yapılan gemilere de onlar kaptanlık ve makinistlik yapacaklarını söyledi. Bitlis Milletvekilimiz Sayın Vahit Kiler’e bizleri ziyaretinden sonra kendisini iadeyi ziyarete giderek sorunlarla ilgili bir brifing dosyası hazırlayarak kendisine takdim ettim. Ben ve arkadaşlarımın inancı şudur ki sayın vekilimizin bu sorunu çözeceğine olan inancımız tamdır.

 

       


Kaynak: Gazete13
Editör: Fettah Yeşilyaprak, Aziz Kalaç, Süphiye Oruç, Rengin Güven, Emel Özel, Betül Güneş Bozan, Cansu Yeltekin
Bu haber 1146 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics