Bugun...
23-01-2018 10:53:00 büyüt küçült
Tatvan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hişyari Sağnıç Mazbatasını alarak göreve başladı

Tatvan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hişyari Sağnıç Mazbatasını alarak göreve başladı

14 OCAK 2018 Tarihinde yapılan Tatvan esnaf ve sanatkarlar Odası Başkanlığı seçimini kazandıktan sonra Tatvan İlçe Seçim Müdürlüğüne yapılan itirazlar nedeniyle mazbatası verilmeyen Sağnıç, Bitlis İl Seçim Müdürlüğüne yaptığı müracaatla hakkında yapılan soruşturmada İl Seçim Müdürlüğünün 3’lü heyetle vermiş olduğu kararla Tatvan ilçe Seçim Müdürlüğünün gerekçesini ret ederek seçimi kazanan Hişyari sağnıç’ın göreve iadesi ve mazbatasının verilmesine hükmetti

Tatvan ilçesinde 14 OCAK 2018 Tarihinde yapılan Tatvan esnaf ve sanatkarlar Odası Başkanlığı seçimini kazandıktan sonra Tatvan İlçe Seçim Müdürlüğüne yapılan itirazlar nedeniyle mazbatası verilmeyen Sağnıç, Bitlis İl Seçim Müdürlüğü’ne yaptığı müracaatla hakkında yapılan soruşturmada İl Seçim Müdürlüğünün 3’lü heyetle vermiş olduğu kararla, Tatvan ilçe Seçim Müdürlüğünün gerekçesini red ederek seçimi kazanan Hişyari sağnıç’ın göreve iadesi ve mazbatasının verilmesine hükmetti.

Tatvan Esnaf ve sanatkarlar Odası yeni Başkanı Hişyari Sağnıç yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi.

 “Bildiğiniz üzere 14 OCAK 2018 Tarihinde Tatvan esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı 29. Olağan kongresi yapılmış ve bizler seçimi kazanmıştık, ancak İlçe seçim kuruluna yapılan itiraz başvurusu nedeniyle mazbata bizlere verilmiyordu. Bizler seçime birlikte girmiş olduğumuz yönetim kurulumuzla birlikte Bitlis İl Seçim Kurulu Başkanlığına yapmış olduğumuz müracaatla birlikte 3’lü heyetin vermiş olduğu kesin karar neticesinde Tatvan İlçe Seçim Kurulunun kararını iptal ederek, itiraz edilemez kararı ile birlikte göreve iade ve mazbatanın verilmesi hükmü gereğince bu gün itibarı ile mazbatamızı alarak göreve başlamış bulunmaktayız dedi.

Tatvan Esnaf ve sanatkarlar Odası Başkanlığının 29. Dönem başkanlığı görevine başlamış olduğumuz bu gün itibarı ile seçimden önce belirtmiş olduğumuz gibi bizlere bu görevi layık gören buraya gelmemizde emeği olan yada olmayan bütün esnaf arkadaşlarıma teşekkür ediyorum

5362 sayılı kanun 50. Maddesinin (d ) bendine göre Hişyari Sağnıc’ın itirazı ile 16.01.2018 tarih ve  2018-4 sayılı kararın kaldırılmasına ve Hişyari Sağnıc’ın Tatvan esnaf ve sanatkarlar odası başkanlığına seçilme yeterliliğinin haiz olduğu  sonucu ve kararına varılmıştır.

Sonuç olarak; Gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere Hişyari Sağnıc’ın itirazının kabulüne, Tatvan İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın 16.01.2018 tarih ve 2018-4 sayılı kararının kaldırılmasına, Hişyari Sağnıc’ın 5362 sayılı 50. Maddesinin (D) Bendine göre seçilme yeterliliğine haiz olduğuna, kararın bir suretinin gereği için Tatvan İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına gönderilmesine kararın bir suretinin başvurması halinde ilgilinin tebliğine dair kesin olarak karar verilmiştir. Okumuş olduğum karar kesin bir karardır. Yargı yolu da kapalıdır buna bundan sonra asla itiraz edemezler. Bu kararla birlikte mazbatamızı aldık mazbatamızda elimizde, bu karar Bitlis il Seçim kurulu Başkanlığının 3’lü heyetle vermiş olduğu bir karardır. Kararda hukukidir, kanun gereği neyse ona göre verilmiştir. Bizim avukatımızda burada yani bundan sonra yargı yolu kapalıdır. Ancak bundan sonra bilinmedik bir şey olur onu da biz bilemiyoruz bekleyip görmek gerekiyor.  Ama önemli olan biz şimdilik görevimize başladık, halkımıza, insanlarımıza, dostlarımıza, arkadaşlarımıza hizmet etmekten kendi ekibimizle gurur duyacağımızı, bu cemaatin, bu insanların huzurunda söz veriyoruz.

Dilek ve temennilerimiz kardeşlik ve dostluk içersinde, karşılıklı hoşgörü ve karşılıklı saygı içersinde bir hizmettir. Daha öncede seçime girdik, bu seçimde daha öncede aylar öncesinden şimdiye kadar kardeşlik çerçevesi içersinde  dört aday kardeş olarak biz bunu benimsedik, esnaflarımıza gittik ve esnaflarımızda bizlere temsiliyet hakkı verdiler, biz başkanlık makamı diye bir makamla değil, biz temsiliyet hakkıyla temsil edeceğiz. İnsanlarımızı temsil edeceğiz, esnafımızı temsil edeceğiz, bu temsiliyeti bizlere verdikleri için hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  Bir hukuki süreç başlatıldı, itiraz edildi. Bu itiraz ile birlikte benimde itiraz etme hakkım vardı. Bunu bir üst mahkemeye taşıdım. Bitlis il seçim kurulu başkanığına müracaat ederek hakkımı aradım, gerekli bilgilerin yasaların ve kanunların vermiş olduğu bir hakla benim de bütün haklarım saklıydı. Avukatımla birlikte itiraz başvurumu yaptım ve yapılan araştırma sonucunda hukuk yerini buldu, yargı yerini buldu hakkım olan hakkaniyetimi bana geri verdiler, kimseyle bir davamız, şahsi bir davamız yoktur. Bizim tek davamız esnaflarımızın hakkını korumaktır, onlar için hizmet etmektir, herkes bizimle beraber olan yada olmayan herkes bizim kardeşimizdir, bu kapı bu oda hepimizin kapısıdır,  seçilme hakkı olanın da, olmayanın da odasıdır. Bizlere oy vermiş oy vermemiş biz bunları tartışmıyoruz çünkü herkesi bize oy vermiş gibi karşılayacağız hepside bizim dostumuzdur,  bizim başımızın tacıdır, herkes müsterih olsun gönlünü ferah tutsun hiçbir hukuki sorun kalmamıştır, bu nedenle hiçbir esnafımızı bir diğerinden ayırt etmeden elimizden gelen mümkün olan en iyi hizmeti yapmaya söz vermişiz verdiğimiz her bir sözü de tutacağız” inşallah dedi.


Kaynak: Gazete13
Editör: Fettah YEŞİLYAPRAK
Bu haber 2540 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics