Bugun...
05-09-2017 11:34:00 büyüt küçült
Mandalar Suda Hem Serinliyor, Hem de Süt Verimleri Artıyor

Mandalar Suda Hem Serinliyor, Hem de Süt Verimleri Artıyor

Güroymak ilçesine bağlı Değirmen köyündeki mandalar bunaltıcı yaz sıcaklarında gölete girerek hem serinliyor hemde süt verimlerini artırıyorlar

Köyde çobanlık yapan Refik Budak ve oğlu kendilerine emanet edilen mandalara gözleri gibi bakarak sıcaktan koruyarak suda serinlemelerini sağlıyorlar. Manda ve yavruları Değirmen köyünde bulunan gölette, 30 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda hem su ihtiyaçlarını gideriyor hem de serinliyorlar. Mandalara çobanlık yapan baba ve oğlu Güroymak genelinde bulunan 5 bin manda yavrusunun bu yolla serinleyerek sıcaktan korunduğunu söyledi.

Çocuklarının çobanlık yaparak geçimlerini sağladıklarını ifade eden Refik Budak, "Çocuklarım boşta kalmasın diye çobanlık yapıyorlar. Bu yolla hem harçlıklarını hemde okul masraflarını çıkarıyorlar" dedi.

Refik Budak, mandaların suda olmasından dolayı süt verimlerinin de arttığını ifade ederek, "Mandalar çok fazla sıcağa dayanıklı hayvanlar olmadığı için bizde köyümüzde bulunan gölete sokarak serinlemelerini sağlıyoruz. Ayrıca mandalar suda kalıp serinlerken aynı zamanda bu yöntemle de süt verimleri de artıyor" diye konuştu.

Bölgenin kış sorunlarından da bahseden Budak, "Memlekette 7 ay kış yaşıyoruz. Mandaları 5 ay boyunca ahırda besliyoruz. Yaz ayları çok sıcak olduğundan özellikle manda yavrularını suya sokarak serinletmeye çalışıyoruz ki sıcaktan bunalıp ölmesinler. Mandalar balık gibidirler, susuz yaşayamazlar. Büyük mandalar ise şu an sazlık alanlarındalar. Köy halkımızın çoğu mandacılık yaparak geçimlerini sağlıyorlar. Köyümüzde bataklık alanlar çok olduğundan mandalar bataklığa saplanıp telef oluyorlar. Bazen de kurtlar dalıyor sürüye" dedi.

Refik Budak'ın oğlu Agit Budak ise mandaları suya sokarak bunu bir oyun haline getirerek onlarla oynamayı da ihmal etmiyor.

Agit Budak, "Mandalar suda serinlerken bende onlarla beraber suya girip yüzüyorum. Ayrıca onlarla oyun oynamaktan ise zevk alıyorum" dedi.


Kaynak: Gazete13
Bu haber 701 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics