Bugun...
14-02-2017 10:00:00 büyüt küçült
Maltepe Çocuk Üniversitesi İlk Mezunlarını Verdi

Maltepe Çocuk Üniversitesi İlk Mezunlarını Verdi

Maltepe Üniversitesi tarafından hayata geçirilen Çocuk Üniversitesi ilk mezunlarını verdi.

Yaşları 7 ile 12 arasında değişen toplamda 20 çocuk, 14 hafta süren eğitimler boyunca "Doğayı keşfet, Ebru sanatı, Kodlama, Kısa film yapımı ve fotoğrafçılık, Mimarlık, Matematik" gibi dersler aldı. Tamamı üniversitenin hocaları tarafından verilen eğitimler sonucunda çocuklar Maltepe Üniversitesi'nde düzenlenen törenle diplomalarını aldı. Düzenlenen törene çok sayıda veli katılırken öğrencilerin Mimarlık dersinde yaptığı eserler de tören alanında sergilendi.

''ÇOCUKLARI DÜŞÜNMEYE ALIŞTIRMAYA ALIŞTIRMAMIZ GEREKİYOR''

Çocuk Üniversitesi'nin ortaya çıkış aşamasıyla ilgili konuşan Maltepe Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ümit Davaslıgil, "Bence bizim en büyük problemimiz düşünme tembeli olmamız. O yüzden çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren düşünmeye alıştırmamız gerekiyor. Ben uzun zamandan beri bu konuda çalışıyorum. Özellikle üstün zekalı, özel yetenekli çocuklarla ilgili çalışmalarım var. Bazı uluslararası test sonuçları da bize bu yolda ilerlememiz gerektiğini gösterdi. Bu nedenle böyle programların olmasının yararlı olacağını düşündük. Üniversitemiz de bunu kabul etti ve burada bir Çocuk Üniversitesi açtık" diye konuştu.

(function () { var tagonAsync = document.createElement('script'); tagonAsync.type = 'text/javascript'; tagonAsync.async = true; tagonAsync.id = 'TR-21338'; tagonAsync.src = ((document.location.protocol === 'https:') ? 'https:' : 'http:') + '//js.tagon.co/tagon.js'; document.getElementsByTagName('head')[0].appendChild(tagonAsync); })(); ((tagonads = window.tagonads || []).push({AccountId : '585b9ddae16e8', AdunitId : '585adc78c8454', InventoryId : '585adc78c5074', Format : 'INREAD', Container : '.haber_metni'}));

"SEÇMELİ DERS SAYISINI FAZLA TUTMAK İSTEDİK"

Projenin idari işler kısmında yer alan Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Belma Akşit ise süreci şu şekilde değerlendirdi: "Aslında süreç çok kolay ilerlemedi. Çünkü her şeye sıfırdan başladık ve son derece karmaşık bir süreçti. Üniversitede olduğu gibi zorunlu dersler koyalım istedik. Bunun dışında seçmeli dersler de olsun istedik. Seçmeli derslerin çoğunlukta olmasına özen gösterdik. Öğrencilerin her birinin ayrı ilgi alanları, ayrı yetenekleri var. Bu nedenle istedikleri seçimi yapabilsinler istedik.

''ÇOCUK YETENEKLERİNİ ORTAYA ÇIKARIYORUZ''

''Çocuk Üniversitesi'ni iki yönden vurgulamak istiyorum. Bunlardan ilki çocukların yeteneklerini ortaya çıkarmak, meslekleri tanıtmak ve kendilerine uygun meslekleri seçmeleri konusunda karar vermeye başlamalarını sağlamak. İkinci olarak ise eksikliğini kendi hayatımda da hissettiğim bir hobi sahibi olmak. İnsanın mesleğinin haricinde bir ilgi alanının olması son derece güzel bir şey."

''BÜYÜNCE MİMAR OLMAK İSTİYORUM''

Çocuk Üniversitesi'nden mezun olan 3'üncü sınıf öğrencisi Uğur Ömer Akarsu, okulda işlediği dersleri burada da tekrar ettiğini, onun dışında mimarlık, kodlama gibi dersler de gördüklerini söyledi. Üniversitede ders yapmanın çok eğlenceli olduğunu belirten Akarsu, büyünce mimar olmak istediğini dile getirdi.Kaynak: haberler.com
Bu haber 483 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics