Bugun...
24-07-2017 11:04:00 büyüt küçült
Mağara Evler Turizme Kazandırılıyor

Mağara Evler Turizme Kazandırılıyor

Ahlat ilçesinde bulunan yaklaşık 600 mağara evin turizme kazandırılması amacıyla hazırlanan projenin ihalesine çıkıldı.

Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Madavans ve Harabeşehir kanyonlarındaki yaklaşık 600 mağara evin turizme kazandırılması için başlatılan çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bu kapsamda hazırlanan ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansına sunulan "Harabeşehir Bölgesi Ekoturizm" projesinin kabul edildiğini anlatan Çoban, "Projenin ihalesine çıkıldı. Burada 6 bin yıllık mağara evlerimiz var. Yani Kapadokya'nın bir örneği de ilçemizde bulunuyor. Burayı kısa sürede turizme kazandırmayı hedefliyoruz." dedi.

Projenin yaklaşık 50 milyon liraya mal olacağını bildiren Çoban, "Bölgede, insanların dinlenebilecekleri seyir tepeleri, bungalov evlerden oluşan dinlenme merkezi, barınma alanları, yürüyüş parkurları, kafeler, restoranlar ve konaklama merkezi oluşturacağız. Buraya gelenler hem 20 kilometre yürüyerek rehber eşliğinde gezecek hem de mağara evlerde dinlenecek." diye konuştu.

Çoban, Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında önemli destekler alarak çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

İlçede kültür sanat çalışmaları başlattıklarını, eski Ahlat evlerini de restore edeceklerini belirten Çoban, turistlere çeşitli alternatifler sunacaklarını kaydetti.


Kaynak: Gazete13
Bu haber 368 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics