Bugun...
30-11-2017 17:43:00 büyüt küçült
İstanbul Bitlis'le buluşuyor

İstanbul Bitlis'le buluşuyor

3.Bitlis Tanıtım Günleri kapsamında İstanbul Maltepe’de başlayan etkinliklerin 4 Aralık 2017 gününe kadar devam edeceği belirtildi.

Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu3.Bitlis Tanıtım Günleri nedeniyle yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi.

“  Sayın Valim, Sayın Bitlis Milletvekilim, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım, Saygıdeğer Vatandaşlar, Basınımızın Güzide Temsilcileri;
Ecdadın bizlere emanet bıraktığı, kadim şehir Bitlis halkı adına sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyor; tüm tarihi ve doğal güzellikleriyle bizleri kucaklayan beş minareli şehirden getirdiğim selamlarla saygılarımı sunuyorum.
Çok Kıymetli Katılımcılar, sözlerimin hemen başında kültür abidesi Bitlis’in, hem Valisi hem Belediye Başkan Vekili olarak tarih ve medeniyet kokan bir şehri tanıtmak, ve sahip olduğu değerleri sizlerle paylaşmak için burada bulunmanın, gurur ve mutluluğunu yaşadığımı ifade etmek istiyorum. 
Bilinmelidir ki Bitlis, bir şehir olmanın da ötesinde, yetiştirdiği evlatlarıyla,  bünyesinde bulundurduğu ve barındırdığı kişiler ve değerlerle, tarihten günümüze gösterdiği misafirperverlikle, tüm yurttaşlarımızın gönlünü kazanmış ve istikbale ışık tutacak bir geçmişin sahibi olarak, medeniyet ve kültür arenasındaki yerini almıştır. 
“Yaşayan bir şehir” bilinciyle sizlere gülümseyen bu kadim şehre dikkatle bakınız. Bir taraftan tarihimize ışık tutan Selçuklu mezarlarını göreceksiniz, diğer taraftan maviliğiyle gökyüzünü kıskandıran Van gölünü seyredeceksiniz. Krater gölünün, Nemrut ve Süphan dağlarının heybetli duruşuna şahit olacaksınız. 
Sonra bu kenti bağrına basan ve bu kentin bağrına bastığı büyük ve ulvi şahsiyetlere kulak verdiğinizde göreceksiniz ki bu şehir, nasıl ki son dönemin en büyük İslam Alimi Bediüz-Zaman Said-i Nursi’nin kalemi ve yaşantısıyla tarihteki yerini almışsa, bu medeniyet, nasıl ki Alparslan ve ordularıyla ayakta kalıp onlara gururla bağrını açmışsa, bu topraklar nasıl ki Peygamber Efendimiz’i 7 ay misafir eden bir şahsa kardeş olmuş Feyzullah Ensari’lerin kanlarıyla ıslanmışsa, ve bu kültür nasıl ki bu manevi şahsiyetlerle gönül bağı kurmuşsa; işte Vadi’deki bu güzel şehir, sahip olduğu tüm bu değerlerin farkında ve bunları ilelebet yaşatmak için var gücüyle çalışmaya devam edecektir. 
Değerli Vatandaşlar, ülkemizin en uzun kayak sezonunun yaşandığı Bitlis’in, turizm potansiyelini de özellikle vurgulamak istiyorum. Bu anlamda şehrimize farklı illerden özellikle kayak mevsiminde gelen vatandaşlarımızın her geçen yıl arttığını görmekteyiz. Bunların yanı sıra bir kültür abidesi olan şehrimizin söze konu olacak tek özelliği kültürü ve turizmi değildir. Hiç kuşku yok ki kültürel değerlerinin yanı sıra yöresel yemekleri ve damak tadınıza uygun lezzetleriyle de Bitlis’ten, “Marka bir şehir” olarak bahsedebiliriz.

Bu anlamda özellikle son dönemde çalışmalarından ve artışından büyük bir memnuniyet duyduğumuz cevizlerimiz, sofralarımızın neşesi büryanımız, sizlere Bitlis’i unutturmayacak lezzetteki Bal’ımız, Marangoz ustalarımızın ve yöremizin özel çalışmalarından elde edilen Baston’larımız ve kültürümüze has sahip olduğumuz daha pek çok şey sayılabilir.
Kıymetli Misafirler, askerimizin, polisimizin ve korucularımızın fedakar çalışmaları sonucunda bir huzur şehri olan Bitlis'imiz, gelmekten çekinmeden gönül rahatlığıyla her bir insanımızın ömründe en az bir kez görmesini arzu ettiğimiz özel bir şehirdir. 
Nasıl ki bir insanı ayakta tutan ve yaşatan şey ruh ise; bir şehri ayakta tutan şey de tarihi, kültürü ve değerleridir.
 Şehirlere olan borçlar ancak o şehirlere ve manevi miraslarına sahip çıkarak, onlara hak ettikleri değer verilerek ödenebilir. Bu değerlere sahip çıkmak, onları korumak ve bu kenti hak ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak, bizim en önemli görevlerimizden biridir. Bu anlamda, bu kadim şehrin hizmetkarı olarak, Bitlis’in “örnek bir medeniyet şehri” olması yolunda, toplumun bütün kesimlerini kucaklayan ve güler yüzlü bir yönetim anlayışıyla, her türlü gayret ve çalışmaların, takipçisi ve destekçisi olacağımızı, buradan bir kez daha ifade etmek istediğini belirterek. 

“Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, tanıtım günlerinin hem ilimiz ve hem ülkemiz açısından hayırlı olmasını diliyor; bu organizasyonda bizlere ev sahipliği yapan İstanbul şehrine teşekkürlerimi sunarak; sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” Dedi.

İstanbul Maltepe’de başlayan Bitlis Tanıtım günleri açılış programına Ak Pati Genel Başkan yardımcısı ve Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Bitlis Eren üniversitesi Rektörü N.Fazıl Yardım, Bitlis Eski Milletvekili Vahit Kiler, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

ESK Reklam ve Organizasyon A.Ş yönetim Kurulu Başkanı Suat Kahyaoğlu Bitlis tanıtım günler nedeniyle yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi.

Bugün burada 3.Bitlis Tanıtım günlerini başlatmış bulunmaktayız. Bitlis ilimizi burada en güzel şekilde temsil edeceğimize inanıyorum. Çünkü bizler ajans olarak daha önce değişik illerde yapmış olduğumuz tanıtım günlerinden dolayı her türlü çalışmalarımızı en iyi bir şekilde tamamladık burada bizlerle birlikte emeği geçen başta Ak Parti Genel başkan yardımcısı Bitlis Milletvekili sayın Vedat demiröz'e, Bitlis Valiliği tüm STK Temsilcilerine ayrıca tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum .

 


Kaynak: Gazete13
Editör: Fettah YEŞİLYAPRAK
Bu haber 2633 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics