Bugun...
11-07-2018 14:01:00 büyüt küçült
Güroymak Değiştikçe Kalkınıyor

Güroymak Değiştikçe Kalkınıyor

Güroymak kaymakamı ve belediye başkan vekili “Ufuk Özen Alibeyoğlu” Gazete 13’e Güroymak ilçesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Gazete13’ün muhabir ve stajyerlerini misafir eden Güroymak Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Ufuk Özen Alibeyoğlu; 27 Kasım 2016 Tarihinde Belediye Başkan Vekili olarak göreve geldikleri günden bu yana Güroymak ilçesine yapılan proje ve hizmetleri gazetecilerle birlikte yerinde denetleyerek yapılan çalışmalar hakkında detaylı açıklamalarda bul

Başkan Vekili Alibeyoğlu yapmış olduğu açıklamalarda şunları söyledi; Yaklaşık 18 aydır belediye başkan vekilliği yapmaktayım. İlk göreve geldiğimizde belediyeyi devraldığımızda  belediyenin yaklaşık olarak 23 Milyon TL borcu vardı. Borçlardan dolayı tamamen amatör bir ruhla idare edilen, çalışmaların olmadığı bir belediyeyi düzeltmek için kolları sıvadık ve bu gün bu güzel ilçemize çok güzel hizmetler yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlçemizdeki eksikleri gidermek için çıkmış olduğumuz bu yolda ilk önce ihtiyaç duyulan yerlere acil projeler hazırladık. İlçeyle ilgili çok ciddi projeler geliştirdik bunun en önemlisi yıllardır yapılması planlanan ve bir türlü yapılmayan bir yüksekokul binasıydı. Göreve gelir gelmez ilk işlimiz belediyeye ait bir araziyi  projemiz vardı çok şükür onu gerçekleştirdik, inşallah bu sene eğitim faaliyetine başlayacak ve bu şekilde proje tamamlandıktan sonra yüksekokulu üniversitemize teslim edeceğiz, ilçemizin yıllardır otogarı yoktu, bu projeyi de tamamladık kısa bir sürede otogarda halkın hizmetine açacağız otogarın maliyeti de bizlere yaklaşık 2 milyon TL’ye mal buldu.

 

Gençlerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak bilgi evi açtık ve inşaatına başladık yaklaşık olarak 1 milyonluk proje, inşallah oda bir buçuk ay içerisinde bitecek bunu da gençlerimizin hizmetine sunacağız, içerisinde; sinema salonu, müzik salonları, sergi salonları, resim atölyeleri, internet kafeler gibi sosyal ve kültürel aktivitelerin yapılacağı mekânları ilçemize kazandırdık.’ Dedi.

33 yılda ilçemize 210.000 metrekare yol yapılmıştı. Biz 18 Ayda tam 500 Bin metrekare kilitli parke taşı ile yol yaptık.

Sözlerine şu şekilde devam eden Alibeyoğlu; ‘Bir diğer çalışmamızda parke çalışması, 33 yılda ilçemize yapılan parke yol çalışması 210.000 m2’dir. Bizim şuan yapmış olduğumuz 500.000 m2 bu projeyi bir buçuk yıl içerisinde gerçekleştirdik biz belediyeye geldiğimizde kanalizasyon sistemi yoktu, ilçemizi kanalizasyon sistemine kavuşturduk. Belediye olarak okullarımıza materyal desteği sağladık; kitap, doküman, piyano, gitar, bağlama, keman yaklaşık 500 bin liralık malzeme desteği sağladık okullarımıza 9 tane piyano dağıttık yine göreve geldiğimde belediyemizin tahsilât oranları yüzde 5 civarındaydı, biz bunu yüzde 95’lere çıkardık. Yani bu meseleyi de çözdük az önce dile getirdiğimiz gibi 23 milyon borcu olan bir belediyeyi aldık. Ancak en önemlisi bizler bu güne kadar yaptığımız çalışmalarla birlikte belediyenin yaklaşık olarak 6 milyon borcunu ödedik ve çok şükür bu güne kadar yapmış olduğumuz bu yatırımların hiç birinde biz borç almadık, borçsuz bir şekilde idare edildi. Bir çalışmamız da belediyeye ait şehir içi minibüs hatları sorunuydu. Geçmiş senelerde kriz olmuştu 2002 yılında bu minibüsler 3 yıllığına kiraya verilmiş, 2005’te bitmiş ne yazık ki 2005’ten 2017’ye kadar bu hatlar ihalesiz olarak kullanılıyordu. Biz bunları bu şekilde değil de ihale yöntemiyle ihaleye verdik, bu araçları yaklaşık 4 Milyon TL’ye kiraya verdik, 13 tane personelimizi emekli ettik.  Bu emeklilere yaklaşık olarak 1 Milyon 300 Bin TL ikramiye ödemesi yaptık. Yine belediyede göreve geldiğimizde belediye ye ait 74 tane dükkan vardı, 15 yıldır dükkanlardan kira alınmamıştı biz geriye dönük, 15 yıllık kiraları belediye namına tahsil ettik, sonra bu dükkanları kiraya verdik tahsil ettiğimiz 15 yıllık kiralarla otogarın kendisini yaptık otogardan belediyeye 11 kiralık yer çıktı dolayısıyla belediyenin gayri menkul sayısı 74’ ten 85’ e çıktı ve buradan elde edilecek gelirler yine Güroymaklı kardeşlerimize hizmet olarak geri dönecektir, sözleriyle yapılan çalışmaların önemini belirtti.

Elimizi nereye atıyorsak, yıllardır yapılmayan hizmetlerle karşılaşıyoruz.

Bir çalışmamızda sulama kanalı ile ilgiliydi. Bununla ilgili bir projemiz vardı. Bu çalışmayla bu projeyle halkımızı temiz suya kavuşturduk ve bizler yapmış olduğumuz hiçbir çalışmayla yetinmedik yetinmeyeceğiz, ilçemizde bulunan 18 okulun bahçelerini yeniledik, okullarımızın iç ve dış boyaların yaptık yani yaklaşık olarak 1 milyon TL ile okullarımızın bütün bahçelerini düzenledik, hizmet ve alt yapı gitmeyen 15 mahallemiz vardı. Bununla birlikte 6 mahallede de imar yoktu, şimdi bu mahallelerde de imar meselesini hallediyoruz. 30 yıldır açılmayan bütün imarlı yolları açtık buda 97 km civarındaydı.

120 araçlı otopark yaptık, 30 tane yeşil park yaptık, hedefimiz 30 tane mahalle sahası yapmak bu işi tamamen belediye olarak yapıyoruz. Mezbaha nemiz yoktu aynı şekilde modern bir mezbahana açtık, 150 dönüm alanı ormanlaştırdık. 3 km dere düzenledik, 18 Cadde, 155 sokak ve caddelerin isimlerini biz verdik yeni projelerle hayata geçecek olan yeni imarla birlikte 300 sokak olacak, ilçemize bir helikopter pisti yaptık, engelli vatandaşlarımıza 80 tane engelli aracı tesis ettik, 2,5 milyon TL ile 14000 öğrencimizin ihtiyaçlarını karşıladık, yani ilçemizdeki bütün öğrencileri bir yıl içersinde iki kez tamamen giydirdik. Ayrıca ilçemizde bulunan şehit ailelerinin evlerinin önünü düzenledik,  Doğu ve Güneydoğu’ da bölgenin en büyük ormanını yaptık.’ Dedi.

Biz burada geçmişin unutulmaya yüz tutmuş kültürünü ilmek ilmek geleceğe taşıyoruz.

Pazınık halısı yaklaşık 2500 yıllık bir halının motif olarak bir benzeri, bu halının orjinali Sibirya’da bir kurganda çıkıyor ve şu an Moskova da bir müzede sergileniyor. Bizde bu halıyı sayın valimizin makam odası için dokudular, tabi burada aynı zamanda bir çok motif aynı zamanda yöresel motiflerle dokunuyor, öncelikle ben burada bulunan arkadaşlara zannedersem 16 bayan arkadaşımız bu tezgahlarda çalışıyorlar, tabii ki 8-9 aydır biz bu işe başladık, bu süre zarfında meşhur oldular, artık Ankara’dan da üst bürokrasiden özellikle baz müsteşarlıklar düzeyinde makam odalarına talepler var, onlara da tedarik etmeye çalışıyoruz, yine Güroymak halı markasıyla da inşallah üretimimiz devam ediyor. Umarız ki burada önemli bir sektörün bir temeli olur. Ve başlangıcı olur. Çünkü bu tür değerlerimiz çok çabuk kayboluyor. Bizler bu değerlerimize sahip çıkılması adına ve ecdattan getirilmiş olan kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılması adına özellikle bu halı atölyesine çok büyük önem veriyoruz. Biz burada bir halı dokumuyoruz, biz burada geçmişin unutulmaya yüz tutmuş kültürünü geleceğe taşıyoruz.  Burada bulunan 16 arkadaşımız bu coğrafyanın bu toprakların aynı zamanda kültür elçileri, dolayısıyla arkadaşlar zannedersem kendileri bu ağır mesuliyetin bilincindeler, irmek atarken her biri o düşüncede atıyor, kaybolmaya yüz tutmuş en basitinden 2500 yıl önce dokunmuş bir halının neredeyse birebirini dokuyorlar, 2500 yıl öncesini bugüne taşıyorlar, bu günüde inşallah gelecek binlere taşıyacağız en azından onu ümit ediyoruz. Bu vesile ile burada emeği geçen özellikle hiçbir yerde ismini kolay kolay zikretmiyorum, Eşim Nagihan Hanıma, halı hocamıza ve koordinatör hocamıza çok çok teşekkür ediyorum. Hakikaten burada çok büyük bir emek var büyük bir gayret var, kıt imkanlarla arkadaşlarımız bir şeyler yapmaya çalışıyorlar, yine bu binanın yanında bulunan müştemilatta aile destek müştemilatı olarak yan tarafta sıfırdan yapmış olduğumuz çocuk kültür sanat merkezi yine ön tarafta görmüş olduğunuz hanımlara yönelik el sanatları atölyesi ve orada üretilen ürünler satılıyor, yine bununla bitlikte Bitlis ilinin ilk fitness salonunu açtık buradan da yaklaşık 200 bayan istifade ediyor dedi.

 


Kaynak: Gazete13
Editör: Süphiye oruç, Rengin Güven, Emel Özel, Aziz Kalaç, Betül Güneş Bozan, Cansu Yeltekin
Bu haber 774 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics