Bugun...
11-07-2018 13:18:00 büyüt küçült
Esnaf Odası Başkanı Avci; Gelişi Güzel Fiyatların Önüne Geçeceğiz

Esnaf Odası Başkanı Avci; Gelişi Güzel Fiyatların Önüne Geçeceğiz

Tatvan Esnaf ve Sanatkarlar odası başkanı Ecvet Avci Gazete13 çalışanları ile bir araya geldi.

Esnaf Odası Başkanı Avci bildiğiniz gibi bizler yeni yönetim olarak  25 Mart 2018 tarihinde yapılan genel kurul seçimiyle yönetimi devraldık. Yaklaşık 4 ay önce başlamış olduğumuz bu görevde esnaflarımızın sorunlarını çözmek için bir takım vaatlerimiz oldu. Bu süreçte esnaflarımızla zaman zaman bir araya gelerek sıkıntıları yerinde tespit etmeye çalıştık. Ancak şimdilik odamızın imkanları dahilinde Maddi yönde olmasada manevi yönden yardımlarımızı eksik etmiyoruz dedi.

ESO Başkanı Avci şunları söyledi. “Yaklaşık dört aydır görevdeyim şu ana kadar bir şey yaptığımız olmadı, esnaflarımıza girişimcilik belgesi vermek istiyoruz ama daha önceki yönetimden dolayı cezai duruma düşmüş bulunmaktayız, odamız ekonomik yönden ancak kendini amorti edebilecek düzeyde. Biz yönetime geldiğimizde odanın onarımıyla ilgili masraflarımız oldu. Biz esnaflarımızla birebir iç içeyiz, esnaf bankadan para çektiği zaman, kayıt belgesi gibi esnaflarımıza yol gösterici yöntemler sunuyoruz. Maddi yönde esnaflarımızın yanında olmasak da manevi konularda yanlarındayız.’dedi.

Esnaflarımız fiyatları kafasına göre belirliyor.

Biz Tatvan Esnaf ve Sanatkarlar odası Başkanlığı olarak Kasap, Berber, Kahve, Fırınlar bize bağlı bu yerlerin fiyatını biz belirliyoruz, bu vesile ile esnaflarımız belirlenen fiyatın dışına çıkamaz, ama buradaki esnaflar kafasına göre fiyat belirliyorlar. Kimseyi takmayan bir tavır sergiliyorlar elbette biz oda olarak bu tür oluşumlara izin vermeyiz,  şuan gidin Muş’ta kebap 15 TL, burada ise 23 TL, esnaflara soruyoruz niye böyle, dile getirdikleri şu oluyor ete zam geldi diye başlarlar yakarmaya,  Genel anlamda baktığımızda ise 1 kiloya 3 TL zam gelmişse esnaflarımız o 3 Lira zammı bir porsiyona direk yansıtıyor, normalde 3 TL zam gelmişse bunu gramaja bölerek fiyata yansıtması gerekir. Doğru olanda budur. Yani esnafımızın yapmış olduğu şekilde doğru değil, yani zamma endekslediğin zaman bunun en doğru şekli kuruş hesabı olması gerektiğini belirtti.

Avcı: burada asıl olan denetleme makamlarının denetimlerde yetersiz kaldığını, Belediyenin ve ilgili makamların bunları mutlaka denetlemesi gerekir. Ben esnaf odası başkanı olarak esnafı korumakla her ne kadar yükümlü olsam da vatandaşlarımızın da hakkını korumak bizim görevimizdir. Çünkü bende aynı zamanda bir tüketiciyim, aynı sorunları ve aynı sıkıntıları bende yaşıyorum. O zaman başta esnaflarımız olmak üzere hepimiz üzerimize düşen görevi yerine getirmek zorundayız. Şimdi bizler komisyon oluşturacağız, belediye ve kaymakamlığın bir arada olduğu bir komisyon bu şekilde bütün esnafları denetleyeceğiz, örneğin şuan berber esnafına verilen rayiş listesinde berberde tıraşın 18 TL olması gerekiyorken, berber kendisine verilen rayişin dışına çıkarak tıraşı 25 TL yapmıştır, 

Bütün bu sorunları çözmek için hem esnaf zarar görmesin hem de halk zarar görmesin biz bunları söylüyoruz ama kimse bizi dinlemiyor. Belediyenin ve ilgili makamların bunları daha sık denetlemesi gerekiyor.’’ şeklinde konuştu.

HABER/FOTOGRAF; Aziz Kalaç, Süphiye Oruç, Emel Özel, Betül Güneş Bozan, Rengin Güven


Kaynak: Gazete13
Editör: Süphiye oruç, Rengin Güven, Emel Özel, Aziz Kalaç, Betül Güneş Bozan, Cansu Yeltekin
Bu haber 492 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics