Bugun...
03-08-2018 11:26:00 büyüt küçült
Bütün Risklere rağmen Yatırımları Tatvan’a yapıyoruz

Bütün Risklere rağmen Yatırımları Tatvan’a yapıyoruz

Tatvan’da ilk sivil tersanenin kurucusu İbrahim Kuzucu yaptığı çalışmaları ve tersane ile ilgili amaçlarını gazete 13’e anlattı.

Kuzucular Marinanın sahibi İbrahim Kuzucu: “Herkes kolay kolay risk altına girmez bizde bölgede kendimizce büyük gemilerin onarımını yaptığımız için Vangölü TCDD’nin feribotlarıyla ilgili bakım ve onarımlarını yapıyoruz belli ölçülerde. Sivil anlamda tersane olmadığı için kendimiz bir gemi imalatı başlattık ve resmi olsun dedik. Resmi olması kaydıyla başlangıçta bakanlık tarafından atanan kontrolümüz dedi ki; tersane olmazsa kaçak yapıyı kayıt altına alamayız. Bu anlamda başladık zaten şu anda da tersanenin hemen hemen yüzde kırka varan bir imalatını yer olarak yapılan hangarını, çekek yerini, vincini kurduk ve kendi gemimizin yapımına başladık dedi.

 24 Metre uzunluğunda 8 Metre genişliğinde, 112 kişilik gezi teknesi olarak imalatımız devam ediyor. Bu anlamda tersane olarak Vangölü üzerinde kayıtlı 186 tane büyük ve küçük tekne bulunduğunu ve bunların boylarının da 3, 4 metreden başlayıp 30, 40 metreye kadar değiştiğini belirten tersane sahibi Kuzucu, şuan burada yapmış olduğumuz tersanede bunların ve bunlardan daha büyük yat ve teknelerin bakım ve onarımını yapabilecek durumdayız. Sadece Tatvan için değil, Van, Erciş, Ahlat, Adilcevaz, Gevaş, Edremit gibi bu tür yerlerde tekneler var ama Vangölü üzerinde bakım yapılacak resmi anlamda bir istasyon yok. Bizde bu hizmeti vermek için tersane kurmaya karar verdik. Bunun dışında sanayideki atölyemiz küçük olduğu için imalata yetersiz kalıyor. Bu bağlamda belediyeler için çöp konteynırı, çocuk oyun parkı ve farklı imalatları da yapıyoruz, Ancak bu imalatlardan dolayı imalat yerimiz yetersiz, Bitlis Organize Sanayi Bölgesine defalarca müracaatımızı yaptığımız halde halen bizlere bir yer tahsisi yapılmadı ve bu nedenle bazı bürokratik işlemlerde onay alamadıkları için beklediklerini söyledi.

“MARİNA, İSKELE VE BARINAKLAR İÇİN TALEPLERİMİZ VAR”

Marina, iskele ve balıkçı barınakları için taleplerimiz var. Eğer geminin onarımını ve ileriye dönük işlemlerini yapabilirsek gemiyi daha canlı tutabiliriz. Üretimin gerçekleştirilmesi için doğal kaynakları ve sermayeyi bir araya getiren girişimciler çıkarsa veya devlet bir marina yaparsa barınak ve iskele gibi teknenin barınacağı yerler de olur. bir yerden başlamak lazım birilerinin yapmasını beklememek gerek herkes bir ucundan tutarsa işler rayına oturur, ben buna inanıyorum. Bu tekneyi yapmamın en büyük sebebi bölgede gezi ve tura ihtiyaç duyulmasıydı ama herkes az kazanırım düşüncesiyle geri durdu. Böylesine büyük bir yatırım bizim bölgemize göre çok ağır ama bizler yine yapmaya çalışıyoruz ve umutluyuz”dedi.

 

“BİZ FATİH’İN TORUNLARIYIZ”

Tersane Sahibi Kuzucu, ”İlk etapta sahil kenarında yer temin edemedik bu durumda çalışmalarımız devam ederken bakanlığın bize tahsis ettiği loyd kontrol resmi bir yere ihtiyacımız olduğunu belirtti, bölgede resmi olarak sadece TCDD’nin tersanesi olduğu için onlarda bize uzun süreli kiraya veremeyeceğini belirttikleri için böyle bir yola başvurduk. Bundan önceki Valimiz Ahmet Çınar, dağ başında tersanemi olur dedi. “Biz Fatih’in torunlarıyız Fatih Halice gemi indirdiyse bizde Vangölü’ne indiririz” dedim. Karada yapıp suya indirmek bizim için basit bir iş çokta zor değil göl kenarında yerimiz olmadığı için imalatlarımıza sanayide başladık ve geliştirdik devamında göl kenarında yer tahsis edilince tersanemizi buraya kurduk. İlk etapta sanayide başlamamızın büyük sebeplerinden biri de buydu. Bölgede farklı bir sektör oluşacak bu farklı sektörün oluşumu gerek kendi tersanemiz de çalışanların tersaneye ve memlekete farklı bir anlamda getirisi olacaktır. Farklı rıhtımlar oluştuğu zaman herkes gemisini oraya getirip gemisine farklı bir park alanı farklı bir bakım için yer oluşturacaktır. İster istemez iş olanağı konusunda farklı bir gelir kaynağı oluşacaktır. Nasıl bir aracın bakımı her yıl yapılıyor ve araç bakım istasyonuna götürülüyorsa her geminin de yılda bir bakım istasyonuna giriş çıkış yapması gerekir. Bu kontrol bakanlık tarafından yapılmaktadır. Deniz Sörvey’i diye adlandırılan liman başkanları tarafından devamlı kontrol altında tutulup her yıl vizesi yapılıyor. dedi.


Kaynak: Gazete13
Editör: Süphiye Oruç, Rengin Güven, Betül Güneş Bozan, Emel Özel, Aziz Kalaç
Bu haber 343 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics