Bugun...
25-07-2018 16:42:00 büyüt küçült
Bizler kaymakamlıklar olarak Merkezi Yönetimin Hukuki tabiri ile taşra teşkilatlarıyız.

Bizler kaymakamlıklar olarak Merkezi Yönetimin Hukuki tabiri ile taşra teşkilatlarıyız.

Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan Makamında kabul ettiği Gazete13 çalışanlarına çarpıcı açıklamalarda bulundu

Bizler kaymakamlıklar olarak Merkezi Yönetimin Hukuki tabiri ile taşra teşkilatlarıyız.

  Kamunun merkezi yönetimin genel üst yöneticisi pozisyonundayız. Burada yaklaşık 4600' e yakın kamu çalışanı arkadaşlarımız var. Tatvan’a hizmet vermeye çalışıyoruz o gayret içerisindeyiz, tabi Tatvan bir yandan yeni bir yandan da eski kuruluş itibari ile birçok ilçemize göre 1936' da kurulmuş bir ilçe ama kökleri itibari ile eski. Coğrafi olarak bütün bölgesel yolların kesiştiği bir noktadadır.

Sosyal eğlence merkezi, sosyal yaşam bölgesidir. Tatvan çevre illerin, ilçelerin de uğrak yeridir. Bölgenin sosyal yaşam merkezi burasıdır. Bine yakın yatak kapasitemiz bulunmaktadır. Yaz aylarında özellikle hem dışarıdan hem içerden yerli turist almaktadır. Geçen yıl doluluk oranımızı % 95 ile kapattık.

Tatvan Kaymakamı M.Ali Özkan terör örgütünün yarattığı olumsuz etkiye de değinerek sözlerine şunları ekledi; “Bölgeye güven ve huzur geldiği süreçte bu hain örgütün beli ve eli kırıldığı sürece ekonomik canlanma zaten kendiliğinden gelecektir.”

Yine Tatvan yolların kesişim noktası olduğu gibi umutların da kesişim noktasıdır turizm’den ötesinde. Hakkâri’den, Şırnak’tan, Van’dan, Bitlis'ten ve civar illerden Tatvan'ın ekonomik şartlarından nasiplenmeye gelen vatandaşların olduğunu ifade etti. Tatvan nüfusu hızlı artan bir ilçemiz geçen yıl artan nüfusumuz 1240 tabi burada enteresan bir durum söz konusu Tatvan nüfusu artarken, Tatvanlının nüfusu azalmakta. Diğer il ve ilçelerden buraya gelenler olduğu gibi ekonomik durumunu belli bir ölçüde düzelten insanımız da batıya göç etmektedir. Bizde yeni Tatvanlılar ile yolumuza devam ediyoruz. Tatvan kozmopolit bir yer tabi imkanlar açısından Van Gölü'nün olması feribot iskelesi Türkiye'nin en büyük feribotlarının bizde olması büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Tatvan hem yolların hem de insanların kesişme, kaynaşma noktası. Biz hep şunu söylüyoruz illerle yarışmıyoruz nihayetinde biz bir ilçeyiz ama ilçe olsak bile şunu söylüyoruz "BİZ DOĞUNUN İNCİSİ BÖLGENİN BİRİNCİSİYİZ" Bu konuda da iddialıyız ifadelerine yer verdi.

Özkan Tatvan'daki eğitim konusuna da değindi; Tatvan eğitim öğretim kalitesiyle Türkiye ortalamasının çok üstündedir. Nedense eğitim öğretim, kamu hizmeti denince akla her zaman batı gelmektedir. Ama Tatvan eğitim öğretim seviyesi batı illerinin çoğunun üstündedir. Yine bölge hastanesi olan Bitlis Tatvan Devlet Hastanesi ilçemizde bulunmaktadır. Bölgesel imkanları açısından bölgenin en önemli kavşak noktasıdır Tatvan.

Maalesef geçmiş yıllarda terör ve benzeri şeylerle vatandaşın huzurunu kaçıran, ekonomik olarak vatandaşı zora sokan faaliyetler ekonomi ile çok etkilenmiştir.

Devlet olarak her türlü yolu ve iyi niyeti gösterdik çözüm süreci dedik, kardeşlik projesi dedik, bize demokratik yollarla siyasal düzlemde bu işi çözebilirsiniz diyenlere çözelim dedik sizde görün biz de görelim.

Vatandaş’ı haraca bağlamışlar…

Gördük ki hain terör örgütünün uzantıları vatandaşın kapısına hendek kazmak oldu.

Baktığınızda yerel idare paralelleşmiştir sokağın serserisi vatandaşın amiri olmuştur vatandaşa her gün haraç her gün baskı uygulanmaktadır ya çocuğun dağa gelecek ya da haraç vereceksin diye baskı kurulmuştur. Yerli halkın batıya göç etme sebeplerinden biri de budur. Devletimiz de çok ani bir reaksiyonla bu işin olamayacağını, karşı tarafın niyetinin bozuk olduğunu biz zaten biliyorduk ama ne batıya bazen de kendi insanımıza anlatamıyorduk. Sil baştan yaptık herkese hak ettiği kadarı kimine hizmetini kimine hezimeti gösterir hale geldik. Dolayısıyla devletin birincil görevi " güvenliktir" geçen yıl çatışma sonucunda teslim olan halkla ilişkilerden sorumlu bir terörist' e buradan topladığı parayı sorduğumuzda aldığımız cevap şu oldu; 7- 8 trilyon...

Ben sekiz yıldır bölgede görev yapıyorum ve bölgenin bütün dokusunu biliyorum ifadesinde bulundu. Sözlerine devam eden Özkan, OHAL' i ilan etmekteki amacımız hain bir darbe girişimiyle karşılaşmamız oldu. OHAL biz memurlar ve suçlular için var suçu olmayan kimseye OHAL uygulanmamaktadır.

Ülke olarak çok zor bir süreçten geçtik. Batı’yı da gördüm, Irak’ı da gördüm, Suriye’yi de biliyorum, İngiltere'yi de gördüm şimdi bize OHAL' den bahseden batılı ülkeler şunu unutmasınlar ben İngiltere'ye gittiğimde gözaltı süresi 24 gündü, Afganistan olayları başlayınca 48 güne çıkardılar. Şimdi kimse kimseye demokrasiyi, siyaseti süslü kelimelerle anlatmasın biz zaten oralardan mezun olduk biliyoruz.İşte bunu süslü kelimelerle anlatanlar içimizden devşirdikleriyle üzerimize geliyorlar.

PKK ile 40 yıldır mücadele ediyoruz KCK ile uğraşıyoruz içimizden devşirdikleri fetullahçılar ile uğraşıyoruz, Milletin tankını, tüfeğini getirip üzerimize saldılar, bazen ayrılıkçı konuşan söylemler ile üstümüze gelenlere her zaman söylediğim şu olmuştur. Ben 7-8 yıl bu bölgede görev yaptım bu coğrafya da hepimiz adı ne olursa olsun bir kaderi paylaşıyoruz bu coğrafya da yaşamak çok zor kolay bir coğrafya değil burası. Bizler bir  kaderi, kardeşliği ve ekmeğimizi paylaşıyoruz hep beraber Doğusu, Batısı, Güneyi, Kuzeyi bunların hepsi emperyalist projeler bunların hepsi uydurma kapitalist projeler birilerine hizmet etmenin yolunu açan projeler. Mevzunun Ahmet, Mehmet mevzusu olmadığını ifade eden Kaymakam Özkan, Saddam 1995-96' da atmadık gaz bombası, bombalamadık köy bırakmadı. Kuzey Irak'ta 500 bin insanı biz misafir ettik ama hiç kimse kalkıp Saddam’a bir kurşun bile atmadı Suriye nereden bakarsanız 80 yıllık devlet oldu bizden ayrıldıktan sonra hatta 100 yıllık devlet oldu, Esad benim oradaki Kürt kardeşime "kabirden başka yatacak toprak vermedi” kimse kalkıp bir kurşun bile atmadı. İnsanlarımıza anlatmaya çalıştığım şu; oyuna gelmeyin bu mücadele sürer Siyaset Bilimi, Siyaset Tarihi açısından hepsine bakarsanız sürer bu mücadele siz kabul etseniz de etmeseniz de sürer. Batı da bir insanın öldürülmesi katliam olarak kabul edilirken binlerce doğulunun ölümü batı açısından siyasal bir mesele olarak görülür. Afganistan'dan tutun bütün İslam coğrafyası kaynamış gidiyor. Batı PKK' ya 1 milyon dolarlık silah bağışlamaktadır ve siz devlet olarak insanınızı korumak için 20 milyar dolarlık silahı almak ya da yapmak zorunda kalırsınız. Bu emperyalizmin görünmeyen ya da bilinmeyen ve ya anlatılmayan yönüdür. Batı’nın ahlakı budur bu mücadele kıyamete kadar sürecek buna hepimiz direnmek, alışmak ve anlamak zorundayız. Bu kavga hakla batılın, haçla hilalin kavgasıdır bu kavga iyi kötüye üstün geldiğinde son bulacak.

 

Bosna'yı hatırlayın Sırplar ile olan mücadeleyi özgürlük nidalarının yükseldiği demokrasinin beşiği İtalya neden o kapıyı açmadı? Almanya, Fransa neden açmadı? Açmazlar.Bulgaristan da kimisi soydaşımız kimisi dindaşımız kimisi de değildi. Bu oyunlar, filmler bitmediği sürece insanımız da siyaseti, ekonomiyi televizyon tartışmalarından değil de okuyarak öğrenmediği sürece bu işi çözme şansımız yok çağrısında bulundu.

Devlet olarak milyarlarca para harcamak zorunda kaldık Batı PKK' ya 1 milyon dolarlık kaleşnikof bağışlamaktadır. Devlet olarak vatanını, hududunu ve insanını korumak zorundayız bu durumda vatandaşına harcayacağın parayı dağlara yatırıyorsun üst bölgeler açıyorsun silaha yatırıyorsun çünkü emperyalizmin izlediği yol budur. Batı bizimle defalarca meydan muharebesi yapmıştır ve kaybetmiştir. Bizim ile en kolay mücadele etme yolu içimizden devşirmektir. PKK' sı, KCK' sı, DEAŞ' ı, IŞİD' i, Fetullahçısı bizler öyle bir coğrafyadayız ki her yer yangın yeri. İslam coğrafyasının son ümidi biz kaldık eskiden de böyleydik ama bunu Arap kardeşlerimize de anlatamamışızdır.

Kimi bu coğrafya da tarihini, kimi parasını, kimi de yan coğrafya da ki emellerinin geçiş noktasını arıyor. Batı şunu iyi bilir size demokrasi, insan hakları, özgürlük diye anlatırken, Batı demokrasinin kurallar ile yaşamak olduğunu bilir.

Batı Sokrat'ın idamını sorgular bunlar aslında demokrasi dediğiniz kavramın aslında her aklına geleni yapmak değil kurallar ile yaşamak olduğunu ve o kuralların herkes için geçerli olduğunu bilir. Yüz elli sene öncesinde dünyanın iki kutuplu olduğunu da bilir. Batı da demokrasi kendi insanı için vardır. Batı şunu da çok iyi bilir yüz elli yıl önce sen ve batı vardı. Tarihi senden kuvvetlidir, okuması senden kuvvetlidir ifade ettiğim gibi koşmaya, çalışmaya, yazmaya, anlamaya ve mücadele etmeye devam etmeliyiz.


Kaynak: Gazete13
Editör: Fettah Yeşilyaprak, Aziz Kalaç, Süphiye Oruç, Rengin Güven, Emel Özel, Betül Güneş Bozan, Cansu Yeltekin
Bu haber 464 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics