Bugun...
17-04-2018 13:59:00 büyüt küçült
Bitlis Tarihinde ilk kez Tatvan Devlet Hastanesinde   “Ayrık Omurilik” Ameliyatı yapıldı.

Bitlis Tarihinde ilk kez Tatvan Devlet Hastanesinde “Ayrık Omurilik” Ameliyatı yapıldı.

Tatvan Devlet Hastanesinde görevli Beyin Cerrahi Uzman Dr. Burak Özdemir tarafından yapılan ayrık omurilik ameliyatı ile yürüme sıkıntısı yaşayan ve ismi açıklanmayan 1 yaşındaki çocuk yapılan başarılı ameliyattan sonra yürüyerek hastaneden taburcu edildi.

Ayrık Omurilik ameliyatı hakkında açıklamalarda bulunan Uzman Dr. Özdemir gazete13’e şu açıklamalarda bulundu. 

“Tatvan’da ve Bitlis’te ilk ben kendim Burak Özdemir İstanbul’dan buraya tayınım çıktı.  Arkadaşlarımda ekibinde dediği kadarıyla bu ameliyat ilk defa gerçekleşti daha öncede İstanbul’da bu ameliyatları arkadaşlarımız bol, bol gerçekleştirdik şimdi burada arkadaşlarımızla bu ameliyatı gerçekleştirmek nasip oldu. Bir yaşında bir çocuktu ayrık omurilik sendromu dediğimiz bir hastalığı vardı, filmde de görüldüğü gibi kemik ikiye ayrılmıştı. Bu daha sonra çocuğumun büyüme çağında da bu kemik ilerleyen yaşında da ayıran dönemlerde de felce kadar gidebilirdi. Biz bunun önüne geçebilmek için bu ameliyatı gerçekleştirdik. Gayet güzel bir ameliyatı biz burada bulunan kemiği birleştirdik. Zaten çocuğumuzda taburcu oldu. Ameliyat yeri gayet güzel ayakları hareketli omurgası güzel ameliyat sonrası çektiğimiz filmlerde gayet güzel bir ameliyat ekibimizle gerçekleştirdik. İleriki senelerde 5 seneye kadar çocuğumuzda bir aksama beklemiyoruz. Bu ameliyattan önce bir daha da omurilik ameliyatı gerçekleşmişti geç kalınan bir ameliyattı. Bizde geç bir vakaydı bize geldiği gibi ameliyattı gerçekleştirdik.  Omurilik düzelmese veya ilerlerse sadece omurilik açısından kemik omurilik açısından ameliyat olacak. Omurilik tek bir parça halinde birleştirildi şu anda omurilik açısında bir sıkıntı yok. Sadece ilerde ilik açısında gerçekleştirilebilir.

Özelikle bu çocuklar doğduğunda ve yeni doğduğunda çocuk hekimlerince yeni doğum hekimlerince bu çocuklara teşhis konulması lazım. Hata günümüz teknolojisiyle bu vakalara anne karnında da teşhis konula biliyor. Bu ameliyatlar mümkün oldukça en erken dönemde yapılması gerekiyor. Bundan şüphelenmek içinde çocukta bir şey var mıdır? Yada omuriliğinde bir şey var mıdır nasıl bir sinyalle uyanık olabilir. Ayakların şekil bozuklukları omurga derinlikleri belinde aşırı kırılmalar havza dediğimiz çukurlaşmalar dediğimiz yüzünde sivilceler uyanık olunmalı en yakın zamanda bize veya hekimlerimize veya il, ilçe sağlık müdürlüklerine ve başhekimlerimize başvurmaları gerekmektedir.” dedi


Kaynak: Gazete13
Editör: Fettah YEŞİLYAPRAK
Bu haber 4723 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics