Bugun...
16-07-2018 11:04:00 büyüt küçült
Bitlis Eren Üniversitesin de “15 Temmuz Destanı ve Demokrasi Şehitleri Paneli”

Bitlis Eren Üniversitesin de “15 Temmuz Destanı ve Demokrasi Şehitleri Paneli”

Eren Üniversitesi 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Haftası etkinlikleri kapsamında "15 Temmuz Destanı " adlı panel düzenlendi.

Program kapsamında Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım'ı makamında ziyaret etti. Ziyaret nedeniyle Rektör Yardım, Vali Ustaoğlu'na Nar-ı Berfin Filografi kursunda üzerine Türk Bayrağı motifi işlenen tabloyu hediye etti.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Konferans Salonu'nda yapılan programa, Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Bitlis Vali Yardımcısı Tekin Erdemir, bazı kurum amirleri, akademisyenler ve çok sayıda üniversite personeli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra kürsüye çıkan Rektör Yardım, geçmişe bakıldığında ülkemizin başının darbelerle sürekli dertte olduğunu belirtti.

 

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Yardım 15 Temmuz Destanı ve Demokrasi Şehitlerini anma panelinde şunları söyledi:

“27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980, 28 Şubat 1997 ve 27 Nisan 2007 askeri müdahalelerinin ardından son olarak 15 Temmuz 2016 Askeri Darbe Girişimi, ülkemizin demokrasisine sürülmüş birer kara lekedir. Demokrasiye ve dolayısıyla milletimize yapılan bu tür müdahaleler birer utanç vesikasıdır.  Ancak tüm bunlar arasında en son yani 15 Temmuz darbe girişimi diğer darbelerden farklıdır.

Nitekim Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa millet, kendi seçtiği lideri önderliğinde bir askeri darbeye karşı yaşlısıyla, genciyle; kadınıyla, erkeği ile topyekûn ‘Dur’ demiştir. Bu hain girişim bu yönüyle gerçekten çok farklıdır. 2016 yılının 15 Temmuz akşamı Türkiye bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Bu hain darbe girişimi milletimizin ve devletimizin el ele vermesiyle bertaraf edildi.

Sözlerine şu şekilde devam eden Rektör Yardım; “Milletimiz kendisine, tarihine ve medeniyetine yakışanı yapmış, o gece hain darbecilerin en modern silahlarla saldırmalarına aldırış etmeden bu hain girişimi engellemiştir. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve işbirlikçileri ile gerek dışarıdan gerek içeriden kirli hesaplarla ülkemizi istila ve işgal etmek isteyen bütün odaklara karşı destansı bir direniş gösteren milletimiz, Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi bir kez daha bütün dünyaya örnek olmuştur.”

Bilinmelidir ki bu vatanı işgal ve istila emelleri hiçbir şekilde asla başarıya ulaşamayacak, ülkemizin birliğine ve kardeşliğine halel getirmeye yönelik hiçbir çaba sonuç vermeyecektir.

O gece kamyonlarla meydanlara gençleri taşıyan şerefli anneleri, darbeyi durdurmak için hiç çekinmeden 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’na koşan cesur babaları, tarlalarındaki mahsulü uçakların kalkışını engellemek için bir çakmakla yakan haysiyetli köylüleri, üzerlerinden tanklar geçmesine rağmen direnmeyi sürdüren kahraman gençleri, Vatanı ve milleti için hiç çekinmeden canını feda eden yiğitleri gördük.  Onlar bizim baş tacımızdır.” Dedi.

Hepimiz şahit olduk ki Milletimiz, devlet içerisinde yuvalanmış eli kanlı teröristlere karşı eşine daha önce dünyada rastlanmamış bir direniş gösterdi.

Eli kanlı Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ’nün) içimize kadar sızdığı 15 Temmuz günü milletimiz Türkiye'nin en uzun 48 saatinde 248 şehit verdi. 2 bin 196 vatandaşımız ise yaralandı. O geceyi unutmak mümkün değildir. Rektör Yardım; 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’müzü tebrik ediyorum. Şehitlerimizi rahmet ve gazilerimizi de minnetle anıyorum ifadesinde bulundu.

Allah 15 Temmuz gibi, hain bir saldırıyı milletimize tekrar yaşatmasın.

Program, 15 Temmuz belgesel gösteriminin ardından 15 Temmuz Gazisi Sedat Ergün'e Rektör Prof. Dr. Erdal Necip Yardım tarafından plaket verilmesi ile devam etti.

Moderatörlüğünü Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş'ın yaptığı panelde ilk söz alan 15 Temmuz Gazisi Sedat Ergün, o gün yaşadıklarını anlatırken göz yaşlarına hakim olamadı. Zaman zaman alkışlarla sözü kesilen Gazi Ergün: "Allah’a şükürler olsun ki o gecede bu millet o hainlere fırsat vermedi." dedi. O gece yaşananları sanatçıların tiyatro olarak adlandırmasına şiddetle karşı çıkan Ergün, “Eğer söz konusu tiyatro olsaydı, eminim ki sahnede onlar olurlardı.” ifadelerini kullandı.

İslam İlkeleri Çerçevesinde FETÖ Hareketi adlı sunumunu yapan Eren Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Altın, konuşmasına başlamadan önce başta 15 Temmuz Şehitleri olmak üzere tüm şehitlere rahmet, gazilere de sağlıklı uzun ömürler diledi. Sunumunda Din İstismarı ve Tarihi Seyri, günümüzde Din İstismarı FETÖ örneği, FETÖ nasıl birdenbire doğdu, FETÖ örgütünün özellikleri, FETÖ Kimleri ve neleri istismar etti, böyle yapılanmalara karşı nasıl durmamız gerekiyor konularına değinen Dr. Öğretim Üyesi Altın, “Allah bir daha bu millete böyle acılar yaşatmasın.” temennisinde bulundu.

 

“Türkiye asla bir darbeler ülkesi olmayacaktır.”

Panelin son konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, "Türkiye'nin Darbeler Tarihi ve 15 Temmuz Darbe Girişimi" adlı sunumunu yaptı. Türkiye'de yapılan darbeleri anlatan Prof. Dr. Demirtaş, darbecilerin darbelere zemin hazırlama noktasında çoğu zaman başarılı olduklarını söyledi. Türkiye'nin darbeler ülkesi olma yolunda hızla ilerlerken bazı dönüm noktalarının gerçekleştiğini söyleyen Prof. Dr. Demirtaş şunları ifade etti: "Bu süreçte bazı dönüm noktaları vardır. Bunlardan ilki 27 Nisan 2007'deki e-muhtıraya gösterilen tepkidir. İkincisi ve fiili olanı ise 15 Temmuz 2016'da gerçekleşti. Bu tarihte verilen mesaj; Türkiye'nin asla bir darbeler ülkesi olmayacağı, darbelere, karanlık şer odaklarının faaliyetlerine asla müsamaha gösterilmeyeceği şeklindedir. Nitekim bunu 15 Temmuz'da gördük. Millet topyekûn bir direniş göstererek darbecilere ve paralel odaklara geçit vermedi. Bu vesileyle 15 Temmuz'da hayatını kaybeden bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimizi minnetle anıyor ve sağlıklarının daim olmasını temenni ediyorum.

Program, Memduh Eren Camii'nde 15 Temmuz Şehitleri için Yasin-i Şerif okutulmasının ardından tatlı ikramıyla sona erdi.

  

 


Kaynak: Gazete13
Editör: Fettah Yeşilyaprak, Emel Özel, Rengin Güven, Aziz Kalaç,Süphiye Oruç, Betül Güneş Bozan
Bu haber 421 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics