Bugun...
22-11-2016 17:59:00 büyüt küçült
BEÜ’de Ahmet Yesevi Anıldı

BEÜ’de Ahmet Yesevi Anıldı

Bitlis Eren Üniversite tarafından “Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak ve Türk Dünyasında Kültürel İşbirliği” konulu panel düzenlendi. Başkanlığını Rektör Prof. Dr. Mahmut Doğru’nun yaptığı programa Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş panelist olarak katıldı.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen panelde açılış konuşması yapan Rektör Prof. Dr. Mahmut Doğru, üniversite olarak kültürel faaliyetlere önem verdiklerini ifade etti. Rektör Prof. Dr. Doğru; “Bizler Kubbet-ül İslam  olarak adlandırılan tarihi bir yerleşim yerine sahip şehirde kurulan bir üniversiteyiz. Bu güne kadarda onla ilgili birçok faaliyetin içinde bulunduk. Ahmet Yesevi Üniversitesi ile bir protokolümüz var. Türk dünyasındaki farklı çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bulunduğumuz yörenin farkındalığını ön plana çıkarmak için Türk Konseyi’ne üye olduk. Türk Konseyi çerçevesinde Türk İslam alanında birçok çalışmaya imza atacağımıza inanıyorum. Burada en büyük destekçilerimizden biride TÜRKSOY. Bizler TÜRKSOY işbirliğinde birçok faaliyette bulunduk ve bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

            Bu yılın UNESCO tarafından Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan edildiğini ifade eden Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, bu vesileyle Türkiye’nin çeşitli yerlerinde Ahmet Yesevi’yle ilgili programlara katıldıklarını belirtti. Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatından kesitler sunan Prof. Dr. Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi’nin eserlerinden örnekler vererek üniversite olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler aktardı.

            Türk Dünyasında Kültürel İşbirliği konulu sunumunu yapan TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, TÜRKSOY’un Türk dünyasının kültürel işbirliğini sağlamak için çalışan ve 1993 yılında kurulmuş bir işbirliği örgütü olduğunu belirtti. Prof. Dr. Purtaş; “Bu örgütün kurucuları Türkiye ile birlikte Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan’dır. TÜRKSOY sadece üye ülkeleriyle sınırlı faaliyetler gerçekleştirmiyor, bu coğrafyaların dışında kalan Balkanlar ve Ortadoğu başta olmak üzere bu bölgelerde yaşayan Türk halklarının kültürlerinin, dillerinin, geleneklerinin korunması ve yaşatılması konusunda da çaba gösteriyor” dedi.

            Panel, soru cevap bölümünün ardından Rektör Prof. Dr. Mahmut Doğru’nun konuşmacılara teşekkür belgesi ve çeşitli hediyeler takdim etmesiyle sona erdi.


Kaynak: Gazete13
Bu haber 539 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics