Bugun...
25-08-2018 12:24:00 büyüt küçült
AK Parti Bitlis Milletvekili Cemal Taşar'dan Malazgirt Zaferi Mesajı

AK Parti Bitlis Milletvekili Cemal Taşar'dan Malazgirt Zaferi Mesajı

Ak Parti Bitlis Milletvekili Cemal Taşar Malazgirt Zaferi'nin 947'nci yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Ak Parti Bitlis Milletvekili Cemal Taşar Malazgirt Zaferi'nin 947'nci yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Taşar mesajında şunları söyledi; ''Tarihimizde şerefle yerlerini koruyan zaferlerimiz, millî günlerimiz, düzenlenen anma günleri, millî tarih şuurunda uzun vadeli plânlar yapmaktadırlar. Çağımızda bu plânları yapmayan toplumlar geleceklerini tesadüflere terk etmiş olmaktadırlar. Dün ile yarın arasında yerimizi koruyabilmemiz, yarınlara güvenle bakabilmemiz bu toprakların yarınki sahibi gençlerimizin yetişmesiyle yakında ilgilidir. Çünkü ulusal kültürüne sahip çıkmayan, onu yeni nesillerine aktaramayan toplumlar yaşama güçlerini, yükselme enerjilerini kaybedebilirler.
Türkler, tarih boyunca birçok zaferler kazanmışlarsa da, Anadolu’da yaşamak ve yurt tutmak için kazanılan iki büyük zafer bunların en önemlisi olmalıdır. Birincisi Anadolu’yu Türk Vatanı haline getirmek için 26 Ağustos 1071 tarihinde kazanmış olduğumuz Malazgirt meydan savaşıdır.

Üzerinde yaşadığımız ve 1000 yıldan beri vatan bildiğimiz bu toprakların, bize kazandırılmasında büyük payı olan “Malazgirt Zaferi” tarihi bir olay olarak da ayrı bir özelliğe sahiptir. 26 Ağustos 1071 tarihinde Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan‘ın Bizans İmparatoru Romenos Diogenes’e karşı Malazgirt ovasında kazandığı zafer, yalnız Türk ve Bizans tarihinde değil, dünya tarihi içinde bir dönüm noktası olmuş ve sonucu günümüze kadar gelmiştir. Malazgirt Zaferi sonunda Anadolu’da, Bizans-Grek-Ortodoks kültürü yerine Türk-İslâm medeniyeti hâkim olmuştur.

Türk tarihi hiçbir milletin tarihi ile ölçülemeyecek kadar eşsiz zaferlerle doludur. Bu zaferlerden biri de 26 Ağustos 1071 Cuma günü kazanılan Malazgirt Zaferi’dir. Bu zafer öyle bir şahlanıştır ki; Selçuklu Sultanı ALPARSLAN’ın komutasındaki 50 bin kişilik iman erleri TÜRK ORDUSU’nun, 200 bin kişilik Bizans Ordusu’nu yerle bir ettiği “MALAZGİRT ŞAHLANIŞI” dır. Selçuklu Sultanı Alpaslan komutasındaki 50 bin kişilik Türk Ordusu, Romen Diyojen komutasındaki 200 bin kişilik Bizans Ordusu’nu 26 Ağustos 1071 tarihinde Malazgirt’te hezimete uğratmıştır. Sultan Alparslan bu zaferle Anadolu’nun tapusunu Müslüman Türk Milleti’ne hediye etmiştir. Malazgirt zaferiyle Anadolu ebediyete kadar Müslüman Türk yurdu olmuştur.
 “Malazgirt Zaferi’yle birlikte Anadolu’da yeni bir anlayış Hakim olmuş, asırlar boyunca devam edecek olan barış, kardeşlik ve hoşgörü medeniyetinin temelleri atılmıştır. 1071’de Anadolu topraklarına ekilen barış ve hoşgörü tohumları yeşererek bütün coğrafyayı kaplamış ve bu coğrafyada yaşayan bütün halklara barış, sevgi ve hoşgörü temelinde ortak yaşama kültürünü yerleştirmiştir. O gün ortaya konan ruh, o gün yeşeren yüksek idealler, asırlar boyunca her zorlukta, her mücadelede olduğu gibi, İstiklal Savaşımızda da bize ilham vermiş, bu toprakların vatanımız olarak payidar kalmasını sağlamıştır.

Anadolu’yu vatan kılmaya vesile olan Malazgirt Zaferi’nin 947. yıldönümünü kutlar kutlu zafere önderlik eden büyük kumandan Sultan Alparslan’ı ve aziz şehitlere Allahtan rahmet diliyor,
Bitlis’li  Hemşehrilerimi saygı ve muhabbetle selamlıyorum''dedi

Kaynak: Gazete13
Editör: Fettah YEŞİLYAPRAK
Bu haber 3691 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics