Bugun...
25-07-2018 17:01:00 büyüt küçült
  GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİYLE HAYVANCILIK’TA ÜLKEMİZİN AÇIĞINI KAPATMAYI AMAÇLIYORUZ

GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİYLE HAYVANCILIK’TA ÜLKEMİZİN AÇIĞINI KAPATMAYI AMAÇLIYORUZ

Tatvan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Mühendisi Harun Koyunoğlu,’ hayvancılık ve tarım yatırımları ile ilgili çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

   Tatvan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Mühendisi Harun Koyunoğlu,’ hayvancılık ve tarım yatırımları ile ilgili çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.                

Tatvan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Mühendisi Harun Koyunoğlu,’ hayvancılık ve tarım yatırımlarımız toplam 2017 yılı içerisinde 7 Milyar civarındadır.  İlçemizde kullanılabilir tarım alanı 221 bin dekardır. Bunların yaklaşık 100 bin dekarı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)  işletmemize kayıtlıdır. Kalan kısmı ise kayıtsızdır. Ekseri ürün desenlerimiz kuru fasulye, patates, domates, yonca ve buğdaydır. Sulu alanların artmasıyla beraber kuru fasulye, domates, patates alanlarında da artış kaydettik. Her geçen senede bunlar artıyor. Ziraat Bankası’nın kredileri ile çiftçilerimiz sondaj vurarak sulu tarıma geçiyorlar. Bu sene 2017-2018 beklentimiz kuru fasulyede 33 bin 500 dekar alanda kuru fasulye ekimi bekliyoruz. Dedi.

Tarım ve Hayvancılık Mühendisi Harun Koyunoğlu; 11 bin dönüm alanda domates ve yaklaşık 10 bin dekar alanda da şeker pancarı ekimi amaçlıyoruz. Geriye kalan alanlarımız ise yonca ve buğday ağırlıklı kuru tarım alanlarıdır. Çiftçilerimize yönelik mazot ve gübre desteği adı altında, temel destekleme kalemlerimizi yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Kurumumuza kaydını yaptıran çiftçilerimize mazot ve gübre desteği olarak her dönüm için 17 TL ile 22 TL arasında değişen fiyat ödemeleri gerçekleştiriyoruz. Ayrıca sertifikalı tohumluk, fidan kullanımı ve bunların satışı içinde elindeki malı tüccara satması için destek ayrı bir destek daha veriyoruz. Genç Çiftçi projesi ile alakalı olmak üzere 28 çiftçimize hem büyükbaş hayvan, hem küçükbaş hayvan ve kanatlı yetiştiricilikle alakalı 30 bin TL hibe desteklemesi yaptık. Hayvanların temin sürecine girdik, çiftçilerimiz ile projelerimizi karşılıklı olarak imzalamış bulunmaktayız.

 Yurt dışından gelecek olan hayvanların, çiftçilerimize dağıtımını gerçekleştireceğiz. Çiftçilerimizin bu hayvanlara 2 yıl bakma zorunluluğu var. Bu şekilde Genç Çiftçi Projesiyle ülkemizde hayvancılıkta ki açığı kapatmayı amaçlıyoruz. ‘dedi.

 

Kırsal kalkınma projeleri hakkında da açıklamalarda bulunan Harun Koyunoğlu,’ Vahşi sulamadan, damla yağmurlama sulama sistemine geçiyoruz. Bu damla yağmurlama sulama yönteminin daha fazla arttırılması için kırsal kalkınma destekleri adı altında çiftçilerimize bakanlık olarak  % 50 Ekipman desteği  desteği verdiklerini ve hayvancılıkta da küpe aşı desteklerinin devam ettiğini, suni tohumlamada da birçok desteklerimiz var. Hayvanların hastalıklarını önlemek için rutin olarak programlanmış her ay aşılama çalışmalarımız var çiçek aşılama, şap aşılama çalışmalarımız var. Bunların hepsini bakanlık bünyesinde devam ettirmeye çalışıyoruz. Yapılan bu yatırımlar sayesinde çiftçilerimizin refah düzeyini arttırarak ülke ekonomisine katkıda bulunmuş oluyor. Çiftçi ne kadar rahatlar ve ne kadar kazanırsa ülke ekonomisine katkısı da o derece artmış olur’’ dedi.

Sözlerine şu şekilde devam eden Harun Koyunoğlu şunları söyledi. ’Tatvan’a bağlı köyler ve mahallelerin hepsinde kayıtlı hayvancılıkla uğraşan 3 bin çiftçimiz,  tarımla da uğraşan 1000 çiftçimiz var, tabii bunlar kayıtlı olanlar kayıtsız olan çiftçiler de ayrı,  totalde 5 bin çiftçiye hitap ediyoruz’ dedi.

 “  Hayvan sayısını arttırmaya yönelik bir çalışma hedefliyoruz

Bakanlık olarak tedbirler almak zorunda olduklarını ifade eden Koyunoğlu,”  ürünlere herhangi bir hastalık bulaşması halinde çiftçilerimizin ekonomik olarak gelirleri azalacaktır, bunun olmaması için teknik personelimiz ve burada bulunan arkadaşlarımız sahaya inip ilaç tavsiyesi veriyor, hastalığın teşhisini koyuyor ve gerekli önlemleri almak için çiftçilerle bire bir iletişim de bulunuyorlar. Ayrıca hayvancılıkta da aşılama çalışmalarımız, küpeleme çalışmalarımız ve kayıt altına alma çalışmalarımız, hayvan sayısını arttırmaya yönelik yurt dışından düve alımlarımız da devam ediyor.

İlçemiz de yaklaşık 100 bin küçükbaş hayvan, 11 bin de büyük baş hayvan mevcut. Bu kayıtlı küçükbaş hayvanlara küpeleme desteğimiz var. Yeni doğan dana başına da çiftçilerimize destek veriyoruz. Aşı yaptırdığı zaman da desteklerimiz devam ediyor. Ayrıca ahır yapımı için de destek veriyoruz. Çiftçilerimiz bir ahır planı projelendiriyor bize getiriyor, eğer biz de uygun görürsek kırsal kalkınma aracılığı ile bu ahırların % 50’sini hibe ediyoruz. Bunlara ek olarak hayvan alımında da ayriyeten % 40 hibelerimiz de mevcut. Bu Proje büyük çapta işletmeler için geçerli.

Koyunoğlu; köylüler hayvancılıktan vazgeçme çabası içerisindeydi bizim de amacımız köylüleri hayvancılığa yöneltme açısından bunların girdi maliyetlerini düşürerek yemi olsun, aşısı olsun, bakım maliyetleri olsun bunları en aza indirerek etin fiyatını minimum seviyeye çekmektir. Bunu ne şekilde gerçekleştireceğimiz konusun da ise devlet kanalıyla çiftçimizi destekleyerek gerçekleştirebiliriz. Geri dönüşü bu şekilde sağlayabilmemiz mümkün. Genç Çiftçi Projesinin de esas amacının buydu.

Bitlis’te Yeni Bir Bitki Hayat Buluyor”Kinoa”

İlçemizde bir yenilik olarak kıyı düzü köyünde kinoa bitkisinin deneme ekimi yapıldı ve bunu yapan ilk kişi Cebrail Yalçın adlı çiftçimiz oldu. Kinoa bitkisi yörede şu ana kadar yetiştiriciliği yapılmamış bir bitki, tahıllara benzeyen görüntüsüyle mercimek benzeri bir görüntüye sahip olan kinoa; magnezyum, kalsiyum, potasyum, demir ve diyet lifi içeriği ile diyet ve sağlıklı yaşam kaynağıdır.

 Bu yıl deneme amaçlı 50 dekara yakın ekim gerçekleştirildi. Bunun kontrolleri rutin olarak yapıldı şu an hasat aşamasına geldik denilebilir. Eğer dönüme dekara randımanlı bir tonaj alınırsa diğer senelerde yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Çünkü kinoa bitkisi sağlık açısından önemli bir yiyecektir. Fiyat olarak ta buğdayın 4 ile 5 katı fazla satılmaktadır. Verim olarak aşağı yukarı buğday ile aynı olan Kinoa bitkisi kuru ve sulu bir bölgede de yetişmektedir. Ekimi kıyı düzü köyü tarafında gerçekleştirilen bitki eğer randıman alınırsa 2018-2019 üretim sezonunda da diğer çiftçilerimiz ile yaygınlaştırmayı planladıklarını” belirtti.

 


Kaynak: Gazete13
Editör: Fettah Yeşilyaprak, Aziz Kalaç, Süphiye Oruç, Rengin Güven, Emel Özel, Betül Güneş Bozan, Cansu Yeltekin
Bu haber 2671 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI
haber arşivi
ANKETİMİZE KATILIN

Sitemizde Görmek İstediğiniz Haberler Nelerdiren

Yerel Haberler
Ulusal Haberler
Spor Haberleri
Köşe Yazıları
Ekonomi
Güncel
video Haber
foto Haber

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ
http://www.google.com/analytics